Kategorie
UAV

Zephyr 8

Zephyr 8

Zephyr 8 to aparat bezzałogowy opracowywany przez firmę Airbus Defence and Space.

Producent określa maszynę jako High Altitude Pseudo-Satellite (HAPS) – system operujący na bardzo dużych wysokościach, działający podobnie jak satelity. Koncepcja lekkiej maszyny poruszającej się na wysokości 65000 stóp  w sposób autonomiczny i przez długie miesiące ma cechować się niskimi kosztami w całym cyklu użytkowania.

Zephyr 8 ma być swego rodzaju łącznikiem pomiędzy satelitami, a klasycznymi aparatami bezzałogowymi.

Do tej pory aparat podczas jednej misji przebywał w powietrzu przez ponad 900 godzin. Należy do niego rekord długości przebywania w powietrzu wynoszący 14 dni. Jest on lepszy maszynę czterokrotnie od kolejnego aparatu.

Dzięki przenoszonemu wyposażeniu Zephyr 8 zapewnia stały dozór, komunikację i monitoring na obszarze o szerokości setek kilometrów. Przewagą aparatu nad satelitami jest możliwość lądowania, zmiany wyposażenia na nowocześniejsze i dalszego użycia, a wszystko to w krótkim czasie.

Podstawowe cechy aparatu:

  • w pełni autonomiczna i niezawodna platforma
  • napęd wyłącznie przy pomocy energii słonecznej
  • możliwość operowania ponad ruchem lotniczym i niekorzystnymi warunkami pogodowymi
  • niski poziom wibracji i obciążeń strukturalnych przekładający się na możliwość wykorzystania efektywnych i lekkich systemów
  • w przypadku użycia w dużej skali, jako sieć maszyn, znacząco redukuje koszty zbierania danych
  • brak ograniczeń wynikających z konieczność udziału człowiek podczas prowadzenia misji co jest charakterystyczne dla innych aparatów

Planowane wersje i wyposażenie:

Zephyr 8 tabela

Źródło: Airbus Defence and Space,

Zdjęcie: Airbus Defence and Space,

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat