Kategorie
News Świat

Masy testowe sondy LISA Pathfinder ESA zostały pomyślnie uwolnione

Copyright Airbus DS GmbH 2016

LISA Pathfinder, sonda zbudowana przez Airbus Defence and Space, drugą największą na świecie firmę w branży kosmicznej, osiągnęła kolejny krok milowy na drodze do umożliwienia operacji naukowych. Jej celem jest demonstracja działania technologii wykrywania fal grawitacyjnych, opracowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Operatorzy satelitów z ESA, wspierani przez inżynierów z Airbus Defence and Space, pomyślnie uwolnili dwie masy testowe (które nazwano Jake i Elwood) wewnątrz przyrządu badawczego znajdującego się na pokładzie sondy.

Ważący około 150 kilogramów Pakiet Technologiczny LISA (LTP) zawiera laserowe interferometry dokonujące pomiaru zmian w odległości między dwoma precyzyjnie skonstruowanymi masami testowymi, wykonanymi ze złota/platyny, z których każda waży 1,96 kilograma, a także zmian w odległości tych mas testowych od sondy.

Masy te, znajdujące się obecnie na orbicie wokół punktu Lagrange’a L1, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, zostały uwolnione z mechanizmu służącego do ich chwytania, umiejscawiania oraz zwalniania. Są utrzymywane w odpowiedniej pozycji przez słabe pole elektrostatyczne, którym można precyzyjnie sterować. W kolejnych tygodniach system sterowniczy sondy, który również został opracowany przez Airbus Defence and Space, zmniejszy siłę elektrostatyczną działającą na masy testowe, czego kulminacją będzie przejście w tryb badawczy, w którym na jedną z mas testowych nie będzie wywierana żadna siła wzdłuż osi łączącej obie masy. Następnie sonda zostanie zmuszona do podążania za taką wolną od obciążeń („drag-free”) masą testową.

Laserowe interferometry mierzą względną pozycję oraz orientację mas, oddalonych od siebie o 40 cm, z dokładnością do mniej niż jednej milionowej części szerokości ludzkiego włosa, tzn. mniej niż 0,01 nanometra.

Oddział Airbus Defence and Space w Wielkiej Brytanii został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do zbudowania zarówno samego pojazdu kosmicznego jak i jego modułu napędowego, a więc odpowiadał za dostawę całego zintegrowanego satelity. Natomiast oddział Airbus Defence and Space w Niemczech został wybrany przez ESA oraz Niemieckie Centrum Aeronautyki do roli lidera w zakresie systemów pakietu LTP, w którego opracowanie wkład miały europejskie firmy oraz instytuty badawcze.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat