DGRSZ: Spadochroniarze w ćwiczeniu Rafale Blanche-2016

dsc03432_edited

Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej zakończyli udział w dwutygodniowym ćwiczeniu Rafale Blanche-2016, prowadzonym w prowincji Quebec w Kanadzie. 20 żołnierzy z 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic wykonywało zadania w składzie 3 batalionu Królewskiego 22. Pułku Piechoty.

Pierwsze dni pobytu spadochroniarzy w wojskowej bazie Valcartier poświęcone były przygotowaniom do ćwiczeń. Żołnierze pobierali wyposażenie niezbędne do działania w subarktycznej strefie klimatycznej, poznawali kanadyjskie procedury prowadzenia działań bojowych i przydzieloną przez gospodarzy broń. Spadochroniarze poznali także zasady organizacji obozowiska, przygotowania posiłków czy też zasady obsługi sprzętu łączności oraz przeszli trening poruszania się w rakietach śnieżnych i wykorzystania toboganów. Na potrzeby ćwiczenia polscy żołnierze zostali przydzieleni do kanadyjskich plutonów zaś oficerowie weszli w skład dowództwa kompanii „Bravo” 3 batalionu.

Zasadnicza część ćwiczeń Rafale Blanche-2016 rozpoczęła się nietypowo bo w strugach deszczu. Potwierdziło się więc zasada, że największym przeciwnikiem żołnierzy w czasie działania będzie pogoda. Podczas ćwiczenia były dni z obfitymi opadami śniegu, słońcem i deszczem przechodzącym następnie w siarczysty mróz. Różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą dochodziły do ok 30 stopni Celsjusza. Jak przyznali sami gospodarze w tym regionie Kanady takiej pogody nie było od lat.

Wykonywane przez polskich żołnierzy zadania polegały na prowadzeniu rozpoznania poprzez patrolowanie wyznaczonych obszarów, wykonywanie rajdów i zasadzek. W czasie tych działań wykryto i niszczono wykryte posterunki przeciwnika. Bardzo dużą wagę przywiązywano także do trenowania procedur związanych z udzielaniem pierwszej pomocy oraz ewakuacji poszkodowanych z pola walki. Nie było to trudnym zadaniem ponieważ większość procedur obowiązujących w armii kanadyjskiej jest podobna do tych, które obowiązują w Wojsku Polskim. Niewielkie różnice występowały w układzie i treści meldunków oraz taktyki działania związanej z warunkami meteorologicznymi a w szczególności z uwzględnianiem grubości pokrywy śnieżnej i niskich temperatur.

Podsumowaniem ćwiczenia było opanowanie dwóch baz przeciwnika zlokalizowanych w terenie zabudowanym. Obiekty najpierw zostały rozpoznany przez snajperów i zwiadowców, wykorzystano do tego także środki powietrzne. Następnie siły główne kompanii po wykonaniu całonocnego marszu podeszły w pobliże obiektów i po krótkim szturmie opanowały wyznaczone cele. Realizacja tych z pozoru prostych zadań w tak zmiennych warunkach atmosferycznych pokazała jak ważne jest dobre przygotowanie kondycyjne żołnierzy oraz jakość posiadanego wyposażenia. Przez cały czas trwania działań w polu oprócz przeciwnika spadochroniarze musieli się zmagać z padającym śniegiem często zmieniającym się w deszcz i dużym wahaniom temperatury.

Ćwiczenia w Kanadzie są bezcenną okazją dla żołnierzy do sprawdzenia własnych umiejętności, wiedzy i posiadanego wyposażenia. Udział w ćwiczeniu Rafale Blanche to także znakomita możliwość do zgrania pododdziału podczas prowadzenia działań taktycznych w warunkach arktyczno – zimowych we współpracy z żołnierzami innych armii. Wyszkolenie to procentuje później w czasie wykonywania zadań do jakich jest przeznaczona 6 Brygada Powietrznodesantowa.

Źródło: DGRSZ
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Paweł Ćwikła