Raytheon – wyjaśnienie: zgoda na użycie systemu Patriot i kody źródłowe

Patriot Raytheon

W ostatnich dniach w niektórych publikacjach znowu pojawiły się informacje o rzekomej konieczności uzyskania przez państwa-użytkowników zgody USA na użycie systemu Patriot.

W imieniu firmy Raytheon chcemy absolutnie zdementować to nieprawdziwe twierdzenie.

Raytheon wielokrotnie informował, że użycie systemu Patriot leży w gestii danego państwa i nie jest na to potrzebna żadna zgoda – ani Rządu USA, ani producenta.

Jest to zresztą oczywistą – w sytuacji gdy wrogi pocisk zmierza do celu, liczy się każda sekunda, a więc decyzję o odpaleniu patriota może i powinien podjąć natychmiast tylko i wyłącznie dowódca jednostki.

Dodatkowo, w niektórych publikacjach łączy się tę rzekomą zgodę z kwestią dostępu do „kodów źródłowych” – tymczasem są to zupełnie różne sprawy.

Otóż kody źródłowe do oprogramowania sterującego systemem Patriot absolutnie nie są potrzebne do użycia systemu. Są one natomiast potrzebne do dalszego rozwijania i unowocześniania systemu.

Z tego względu, a także ze względów bezpieczeństwa, kody te pozostają – za zgodą wszystkich 13 użytkowników systemu Patriot – w wyłącznej gestii Rządu USA. Tym samym, Rząd USA jest dla użytkowników gwarantem bezpieczeństwa (także zabezpieczenia przed kradzieżą czy hackerami) i nienaruszalności tych kodów, a także równego dostępu do kolejnych wersji tego oprogramowania.

Najnowsza wersja oprogramowania sterującego systemem Patriot wchodzi w skład zestawu modernizacyjnego PDB-8 (Post Deployment Build-8) i została opracowana przez Raytheon we współpracy z innymi użytkownikami Patriot. Poszerza ona możliwości niszczenia wszystkich kategorii zagrożeń oraz rozróżniania sojuszniczych i wrogich samolotów, a jednocześnie ułatwia obsługę systemu przez żołnierzy.

PDB-8 ma wejść do służby w USA i innych krajach w bliskiej przyszłości – po tym, jak Armia Stanów Zjednoczonych zakończy testy i wyda zgodę na wejście tego nowego systemu do służby.

W listopadzie ub. roku w ramach tych testów jednostki Patriot US Army pomyślnie przechwyciły i zniszczyły dwa pociski balistyczne.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Rayteon