Airbus Defence and Space i OneWeb zakładają spółkę OneWeb Satellites

Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma kosmiczna, oraz OneWeb, firma budująca nowy globalny system komunikacji satelitarnej, ogłosiły założenie OneWeb Satellites. To nowa spółka joint venture, w której Airbus Defence and Space i OneWeb mają równe udziały, zaprojektuje i zbuduje 900 satelitów konstelacji OneWeb, które zaoferują szybki dostęp do internetu o globalnym zasięgu. Dyrektorem generalnym nowej spółki zostanie Brian Holz.

OneWeb Satellites planuje również budowę satelitów, platform i urządzeń, które będą sprzedawane przez Airbus Defence and Space innym operatorom przyszłych konstelacji.

OneWeb Satellites zajmie się pracami projektowymi nad całą flotą satelitów. Dziesięć pierwszych statków kosmicznych powstanie we Francji, a pierwsza w historii masowa produkcja satelitów ma odbywać się w Ameryce Północnej. Każdy satelita będzie ważył niespełna 150 kg i działał na niskiej orbicie okołoziemskiej. Satelity będą wynoszone na orbitę przez Arianespace i Virgin Galactic od 2018 r., a swoje pozycje orbitalne osiągną z wykorzystaniem napędu elektrycznego.

Source / Author: Airbus Defence and Space