Kategorie
News Świat

Udane wyniesie satelity Jason-3 na orbitę

jason-3_900_tas_3

Cannes, 17 stycznia 2016 r. Satelita Jason-3, którego głównym wykonawcą jest Thales Alenia Space, został z sukcesem wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 (Space X) z bazy Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Jason-3 zajmie docelowo na orbicie to samo miejsce co Jason-2, na wysokości 1336 kilometrów o inklinacji 66 stopni, by dostarczyć pełne pokrycie obrazu niezamarzniętej powierzchni oceanów. Masa satelity podczas wystrzelenia wynosiła 553 kilogramy, dostępna moc to 550 W, a dokładność określenia położenia wynosi 0.15 stopnia. Długość trwania misji zaplanowana jest na 3 lata.

Jason-3 będzie pomostem z bieżącą misją, by zapewnić kontynuację trwających od kilku dekad pomiarów topografii oceanów. Satelita Jason-3 dostarczy pomiarów oceanicznych o zasięgu charakterystycznym dla Jason-2, w tym stref przybrzeżnych oraz jezior i rzek.

Misja oceanograficzna Jason-3 skupia czterech głównych partnerów: dwie organizacje meteorologiczne Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat)
i amerykańska Narodowa Agencja Badania Oceanu i Atmosfery (NOAA) w roli liderów programu oraz Francuska Agencja Kosmiczna (CNES) i jej amerykańska odpowiedniczka NASA.

Satelita Jason-3 oparty na platformie Proteus, jest wyposażony w wysokościomierz Poseidon-3B, opracowany również przez Thales Alenia Space w placówce w Tuluzie. Wysokościomierz Poseidon-3B to radar o podwójnym zasięgu częstotliwości, który jest kluczowym instrumentem w kosmicznym programie obserwacyjnym. Jako część misji głównej, Jason-3 skorzysta z systemu precyzyjnego określania orbity DORIS, systemów AMR (Adanced Microwave Radiometer) i instrumentu GPS – GPSP, a także lasera Laser Retro-reflector Array (LRA).

„Sukces wystrzelenia satelity Jason-3 jest milowym krokiem w kierunku obserwacji oceanograficznych, a Thales Alenia Space z dumą uczestniczy w pracach zespołu monitorującego klimat. Satelita Jason-3 zapewni kontynuację dokładnych pomiarów topografii oceanów dotychczas prowadzonej przez misje TOPEX/Poseidon, Jason-1 i Jason-2 na orbicie okołoziemskiej”- mówi Jean-Loïc Galle, CEO of Thales Alenia Space. „Thales Alenia Space ogrywa bardzo ważną rolę w rozwijaniu misji związanych z pomiarami altymetrycznymi. Kilka tygodni temu zawarliśmy również kontrakt na budowę satelitów monitorujących środowisko naturalne Copernicus Sentinel-1C i 1D, pokazując, że możemy dalej wnosić cenną wiedzę w budowanie potencjału programu Copernicus.”

Thales Alenia Space jest europejskim liderem w obszarze monitorowania zmian klimatu i znajduje się w sercu projektów na rzecz środowiska naturalnego. Firma odegrała kluczową rolę
w doprowadzeniu oceanografii do dzisiejszej sprawności. Ogromny system wód powierzchniowych
podziemnych odpowiada za wymianę ciepła i energii na naszej planecie poprzez oceany i jest uważany za jeden z głównych silników klimatu Ziemi. Wysokościomierze Poseidon zajmują szczególnie ważne miejsce w obserwacjach i analizach tego fenomenu.

Źródło / Autor: c
Zdjęcie: Thales Alenia Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat