Kategorie
Tematy tygodnia

Thales Alenia Space z kontraktem na kolejne satelity klimatyczne – Sentinel 1C i 1D

sentinel-1_900

Thales Alenia Space podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt  w ramach europejskiego programu Copernicus na budowę satelitów Sentinel – 1C i 1D, które będą monitorowały środowisko naturalne.

Thales Alenia Space ponownie, jak w przypadku przetargu na satelity Sentinel- 1A i 1B, jest ich głównym wykonawcą. Thales Alenia Space Italy będzie odpowiedzialna za projekt, wykonanie i integrację satelitów. Satelity Sentinel – 1C i 1D będą wyposażone w radar z syntetyczną aparaturą (SAR) pracujący w paśmie C oraz zaawansowany system zarządzania danymi, a także komputer pokładowy. Thales Alenia Space dostarczy moduły transmisji/odbioru i układów elektroniki „front-end”. Antena, czyli serce radaru SAR pracującego w paśmie C, wyprodukowany będzie przez Airbus Defence and Space według specyfikacji Thales Alenia Space.

Planowany start Satelity Sentinel 1C i 1 D programu Copernicus to 2021 rok. Satelity te należą do europejskiego projektu monitorowania środowiska Copernicus, który jest koordynowany przez Komisję Europejską i nadzorowany przez Europejską Agencje Kosmiczną. Program Copernicus jest stworzony, aby zagwarantować Europie niezależność w zdobywaniu i gromadzeniu informacji o naszej planecie oraz aby wesprzeć europejską politykę środowiskową.

Satelity Sentinel 1C i 1 D programu Copernicus będą zbudowane na platformie Prima, która została stworzona przez Thales Alenia Space we współpracy z Włoską Agencją Kosmiczną. W momencie wynoszenia na orbitę masa poszczególnego satelity będzie wynosiła 2300kg. Każdy z satelitów zostanie umieszczony na wysokości 700 kilometrów, oferując rozdzielczość od 5 do 25 metrów,
w zależności od trybu pracy.

„Jesteśmy dumni z otrzymania tak ważnego kontraktu, ponieważ potwierdza to wieloletnią pozycję Thales Alenia Space Italy w konstrukcji satelitów obserwacyjnych Ziemi działających w oparciu o technologie radiową.” – powiedział Donato Amoroso, dyrektor zarządzający firmy Thales Alenia Space Italy i wiceprezes Thales Alenia Space „Wybór naszej firmy pokazuje również, że mamy możliwości i wiedzą konieczną, by sprostać wyzwaniom technologicznym tego programu, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska w Europie, teraz i w przyszłości.”

Włochy, głównie w ramach Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI), odgrywają znaczącą rolę w programie Copernicus. Znajduje to pełne odzwierciedlenie w doskonałej realizacji programu COSMO-SkyMed, który nie tylko ukazuje wizję Włoskiej Agencji Kosmicznej, ale również nowatorską wiedzę włoskiego przemysłu kosmicznego.

Do głównych celów misji Sentinel-1 zalicza się: mapowanie obszarów miejskich, monitoring zagrożeń powodowanych przez ruchy tektoniczne Ziemi, obserwacji środowiska morskiego, utrzymanie bezpieczeństwa, monitoring: pokrywy lodowej, lasów, zmian klimatycznych, oraz szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych..

Program Sentinel ESA obejmują sześć rodzajów satelitów, z których każdy wyposażony jest w odpowiednie elementy przeznaczone do ich specyficznej, misji. Sentinel-1 zapewni ciągłość danych zebranych przez radary satelitów ERS i ENVISAT. Satelita Sentinel-1A, który wystartował w kwietniu 2014 roku, działa już w pełnym wymiarze, a jego bliźniak, Sentinel-1B, którego start zaplanowano na wiosnę 2016 roku, przechodzi końcowe testy w zakładzie Thales Alenia w Cannes.

Źródło / Autor: Thales Alenia Space
Zdjęcie: Thales Alenia Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat