Airbus Defence and Space zbuduje JUICE

The mission Juice – copyright Airbus Defence and Space 2015

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma w branży kosmicznej, podpisały kontrakt o wartości 350 milionów euro na opracowanie i zbudowanie statku kosmicznego ESA o nazwie JUICE (JUpiter ICy moons Explorer – Badacz Lodowych Księżyców Jowisza). Kontrakt ten został podpisany w Tuluzie w obecności Alvaro Gimeneza, Dyrektora ds. Nauki i Eksploracji Zrobotyzowanej w ESA, oraz Erica Bérangera, Kierownika ds. Programów Systemów Kosmicznych w Airbus Defence and Space. Sonda JUICE to pierwsza duża misja w ramach programu Cosmic Vision (Kosmiczna Wizja) ESA, a datę jej rozpoczęcia przewidziano na rok 2022.

Będzie to pierwsza europejska misja na Jowisza. Jej głównym zagadnieniem jest pojawianie się zdatnych do zamieszkania światów wokół gazowych gigantów. JUICE zbada układ Jowisza, koncentrując się na jego lodowych księżycach, będących światami, na których mogą występować oceany – Europie, Ganimedesie oraz Kallisto. Misja ta poświęcona będzie badaniom układu Jowisza w odniesieniu do dwóch głównych tematów: eksploracji możliwej do zamieszkania strefy w obrębie księżyców galileuszowych oraz eksploracji układu Jowisza jako archetypu układu gazowego giganta.

Po wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Ariane 5, sonda JUICE będzie podróżowała przez 7,5 roku korzystając w dużym stopniu z asysty grawitacyjnej (w celu zaoszczędzenia paliwa i energii) wokół Ziemi, Wenus i Marsa zanim dotrze do układu Jowisza. Po wprowadzeniu na orbitę Jowisza, JUICE wykona kilka przelotów składających się na kompleksową wędrówkę orbitalną trwającą ponad 3,5 roku. Po jej zakończeniu zostanie wysłana na orbitę wokół Ganimedesa, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który wejdzie na orbitę wokół lodowego księżyca w zewnętrznej części Układu Słonecznego. Złożony profil tej misji będzie wspierany za pomocą dedykowanych kamer nawigacyjnych na pokładzie sondy.

Aby mogła ona wypełniać swoją naukową misję, zostanie wyposażona też w 10 przyrządów wykorzystujących szeroki zakres technik pomiarowych (optyczny, submilimetrowy, radar, laserowy wysokościomierz, magnetyczny, elektryczny, wykrywacze plazmy i cząsteczek oraz przyrząd do przeprowadzenia eksperymentów radiowych). W celu uniknięcia wszelkich zakłóceń dla pracy przyrządów badawczych, sondę tę cechować będzie bezprecedensowy poziom czystości magnetycznej.

Zasilanie ważącej pięć i pół tony sondy JUICE zapewni natomiast wielki generator solarny o powierzchni 97 m², największy, jaki kiedykolwiek zbudowano na potrzeby misji międzyplanetarnej. Zagwarantuje to, że ten statek kosmiczny będzie wytwarzał wystarczającą ilość energii nawet w środowisku Jowisza, gdzie dociera mniej promieniowania słonecznego.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space