LISA Pathfinder w drodze do punktu L1

Airbus Defence and Space

LISA Pathfinder, naukowy statek kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaprojektowany i zbudowany przez Airbus Defence and Space, został pomyślnie wyniesiony na orbitę z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta nośna Vega obsługiwana przez Arianespace oderwała się od ziemi o godzinie 04:04 czasu GMT. 105 minut później LISA Pathfinder oddzielił się od rakiety, a kontrolerzy misji w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych zaczęli odbierać jego pierwsze sygnały.

Teraz LISA Pathfinder będzie przez dwa tygodnie stopniowo podwyższał swoją orbitę z wykorzystaniem specjalnego modułu napędowego, również zbudowanego przez Airbus Defence and Space, który zostanie uruchomiony sześciokrotnie. Po ostatnim włączeniu ciągu i sprawdzeniu kondycji statku kosmicznego moduł napędowy zostanie odrzucony, około 51 dni po starcie.

Statek kosmiczny będzie kontynuował podróż do pierwszego punktu libracyjnego (punktu Lagrange’a, L1) w odległości 1,5 mln kilometrów od Ziemi. Jego orbitą operacyjną będzie trajektoria Lissajous o wymiarach 500,000 km x 800,000 km wokół punktu L1. Podczas fazy dryfowania zostanie przetestowana i zweryfikowana sama platforma oraz dwa systemy napędowe (silnik na zimny gaz oraz koloidalne mikronewtonowe silniki manewrowe).

24 dni po oddzieleniu rozpoczną się przygotowania do misji. Trzy tygodnie zajmie uruchamianie modułu naukowego, w tym takie testy, jak uwalnianie i chwytanie mas testowych oraz weryfikacja bezciągowego systemu sterowania i kontroli wysokości (Drag Free and Attitude and Control System, DFACS). Następnie zacznie się sześciomiesięczna misja główna.

LISA Pathfinder toruje drogę do przyszłego, dużego obserwatorium kosmicznego, które będzie bezpośrednio obserwować i precyzyjnie mierzyć fale grawitacyjne. ESA wybrała badania grawitacji jako temat naukowy swojej trzeciej misji typu L (L3), do której satelita w rodzaju LISA był głównym kandydatem. Fale grawitacyjne pozwolą astronomom studiować wszechświat na nowe sposoby, a przyszłe systemy teleskopowe będą mogły obserwować egzotyczne źródła, takie jak kolizje supermasywnych czarnych dziur.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) powierzyła budowę sondy LISA Pathfinder i jej modułu napędowego brytyjskiemu oddziałowi Airbus Defence and Space, który był odpowiedzialny za dostarczenie zintegrowanego satelity. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space skonstruował moduł LTP na zlecenie ESA i Niemieckiego Centrum Lotniczo-Kosmicznego (DLR) we współpracy z europejskimi firmami i instytutami badawczymi.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie:Airbus Defence and Space