Heron 1 osiąga 25 000 godzin lotu w Afganistanie

Heron1_Afghanistan

Po 410. tegorocznym locie odbytym 16 listopada, bezzałogowy system powietrzny (Unmanned Aerial System, UAS) Heron, obsługiwany wspólnie przez niemieckie siły powietrzne (Luftwaffe) oraz Airbus Defence and Space, pomyślnie wylądował w Mazar-e-Sharif w północnym Afganistanie, co oznacza, że liczba godzin, jakie spędził w locie w tym kraju, osiągnęła 25 000. Wydarzenie to zostało uczczone w obozie Mazar-e-Sharif wraz z Luftwaffe.

UAS Heron dostarcza przez całą dobę cennych danych wywiadowczych i obserwacyjnych niemieckim siłom zbrojnym (Bundeswehrze) na potrzeby misji „Resolute Support” w Afganistanie. Satelitarne łącze danych samolotu umożliwia monitorowanie całej północnej połowy kraju, która liczy ponad 300 000 kilometrów kwadratowych, niemal tyle, co Republika Federalna Niemiec. UAS wnosi zatem bezcenny wkład w ochronę żołnierzy oraz populacji cywilnej w Afganistanie.

Dostępność UAS podczas długofalowych misji dozoru i zwiadu z powietrza z wykorzystaniem obrazu wideo w czasie rzeczywistym ma kluczowe znaczenie dla wszystkich operacji prowadzonych w regionie. Wysoki stopień akceptacji systemu jest w dużej mierze zasługą lokalnej ekipy serwisowej, która dba o gotowość operacyjną samolotu oraz stacji naziemnych przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space