Kategorie
News Polska

Wspólne działania 31. BLT oraz SMLW Krzesiny

1448

W sobotę 21 listopada połączone siły 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego KRZESINY wyruszyły w teren by popularyzować lotnictwo, przybliżać społeczeństwu Bazę, ludzi w niej pracujących oraz popularyzować wojsko i militaria. Obszarem „operacji” była Szkoła Podstawowa nr 19 w Poznaniu, która w ramach obchodów 40-lecia swojego istnienia zorganizowała jubileuszowy festyn. Uczniowie, przynajmniej ich część, mieszczącej się na poznańskich Ratajach podstawówki mieli wcześniej okazję zwiedzać krzesińską bazę. Tym razem wojsko przyjechało w odwiedziny do nich.
Jedną z sal tematycznych przygotowaliśmy wspólnie. SMLW KRZESINY zorganizowało wystawę modeli samolotów bojowych zilustrowaną zdjęciami tychże maszyn wykonanymi przez członków Stowarzyszenia oraz prezentacją multimedialną swoich spotterskich „osiągnięć”. Nasza ekspozycja obejmowała także wyposażenie stosowane w cywilu do skoków spadochronowych sportowych i rekreacyjnych. Bezsprzecznie największy udział w organizacji sali o tematyce lotniczej miał „wydzielony kontyngent” z Krzesińskiej Bazy, w ramach którego przybyli: strażacy wraz ze swoim wozem bojowym, żołnierze Grupy Ratownictwa Wysokościowego oraz Manewrowej Kompanii Ochrony, a także pilot samolotu F-16 Jastrząb Maciej „Slab” Krakowian. Przygotowany przez nich pokaz sprzętu ratowniczego pilota samolotu F-16 Jastrząb oraz wyposażenia i uzbrojenia Manewrowej Kompanii Ochrony przyciągnął tłumy dzieci i ich rodziców. Możliwość ubrania ekwipunku żołnierza czy przymierzenia się do prawdziwej broni stanowiła nie lada atrakcję. Pytaniom nie było końca. Najlepszym dowodem zainteresowania i frajdy jakiej dostarczono dzieciom są zarejestrowane na załączonych zdjęciach ich szczęśliwe miny oraz uśmiechy rodziców. Magia munduru, a zwłaszcza kombinezonu pilota malowała też uśmiech na twarzach płci pięknej – matek i nauczycielek. Pomimo niesprzyjającej pogody, która „wyręczała” bazujących na szkolnym boisku lotniskowych strażaków w „laniu wody” zainteresowanie pokazanym przez nich sprzętem było spore. Możliwość własnoręcznego „gaszenia pożaru” lub włączenia syreny na długo pozostanie w dziecięcej pamięci. W sercach na pewno pozostanie życzliwość, zaangażowanie i otwartość wszystkich uczestniczących w festynie żołnierzy. Pomimo, iż „kontyngent” składał się aż z dziesięciu osób, przez prawie trzy godziny wszyscy byli niemal bez przerwy w stanie „dziecięcego” oblężenia.
Jesteśmy przekonani, że nasze działanie przyniesie owoce, choćby w postaci ocieplenia wizerunku wojska i żołnierzy wśród mieszkańców Poznania i okolic. Zwłaszcza gdy uczestnicy festynu mogli poznać tak sympatycznych, uśmiechniętych i zaangażowanych w swoją służbę żołnierzy, czy to w mundurze polowym, lotniczym uniformie czy strażackim kombinezonie.
Jako Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego KRZESINY jesteśmy dumni, że możemy współpracować z takimi ludźmi, i możemy liczyć na ich pomoc.

Źródło: 31. BLT

Tekst: Krzysztof Melski SMLW „Krzesiny”
Zdjęcia: Krzysztof Melski, Krzysztof Drozda

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska