Airbus Defence and Space oraz grupa Coulson Group będą wspólnie pracować nad samolotem gaśniczym C295W

Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space oraz kanadyjska grupa Coulson Group podpisały list intencyjny w zakresie wdrożenia do produkcji, dostarczenia i zapewnienia wsparcia dla nowej wersji samolotu transportowego Airbus C295W, przeznaczonej do roli samolotu gaśniczego.

Zgodnie z warunkami zawartego porozumienia, grupa Coulson Group z siedzibą w Port Alberni w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, działająca poprzez swoją spółkę operacyjną Coulson Aircrane Ltd., opracuje i wyprodukuje nową wersję swojego systemu dostarczania środków gaśniczych (RDS), wykorzystywanego już obecnie przez najbardziej wymagające służby pożarnicze na świecie.

System instalowany w C295W będzie składał się z dwóch ładowanych tocznie (roll-on-roll-off) zbiorników wewnętrznych, które będzie można łatwo usunąć po zakończeniu sezonu pożarowego. Wysoce uniwersalny C295W będzie mógł wówczas wypełniać swoją konwencjonalną rolę, tzn. wielozadaniowego samolotu transportowego wyposażonego w rampę, mogącego przewozić ładunki, żołnierzy, spadochroniarzy lub nosze.

System RDS przeznaczony do C295W składa się z dwóch wewnętrznych zbiorników o pojemności 3 500 litrów każdy, które mogą służyć do transportu wody lub środka gaśniczego, a ich uzupełnienie jest możliwe w mniej niż siedem minut. Podczas zrzutu prędkość przepływu można regulować za pomocą panelu sterowania znajdującego się w kokpicie, dostosowując ją do pożądanego stopnia pokrycia terenu, prędkości samolotu oraz wysokości nad poziomem gruntu. Prototyp samolotu gaśniczego C295W jest oblatywany już od 2013 roku.

– Nowej generacji system dostarczania środków gaśniczych Coulson został dokładnie sprawdzony podczas naszych działań służbowych, w których wykorzystywaliśmy samolot gaśniczy C-130. Zapewni on potężne nowe możliwości C295W, który już teraz jest samolotem transportowym wyróżniającym się w swojej klasie – powiedział Britton Coulson, menedżer spółki Coulson Aircrane. – Dzięki modularnemu systemowi ładowania tocznego (roll-on-roll-off) połączonemu z inteligentnym kontrolerem nowej generacji, C295W staje się wyjątkowo wydajnym samolotem gaśniczym, który poza sezonem pożarowym będzie mógł być wykorzystywany bez ograniczeń jako wielozadaniowy samolot transportowy.

Antonio Rodriguez Barberan, kierownik działu sprzedaży samolotów wojskowych Airbus Defence and Space, wypowiedział się natomiast w tej sprawie następująco:

– Rozległe doświadczenie Coulson, połączone z wybitnymi osiągnięciami w zakresie konstrukcji i wydajności sprzętu przez nich produkowanego powoduje, że wybranie tej firmy na partnera było dla nas oczywiste i nie możemy się doczekać rozpoczęcia wieloletniej współpracy.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space