DGRSZ: 30 lat „Akcji Serce”

slajder_akcja-serce

Mija 30 lat od nawiązania przez docenta Zbigniewa Religę współpracy z lotnikami wojskowymi, która umożliwiła rozwój polskiej transplantologii. Przez trzy dekady w tak zwanej „Akcji Serce” żołnierze Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej wykonali na rzecz klinik specjalizujących się w przeszczepach organów loty trwające łącznie 7625 godzin, ratując życie kilkuset ciężko chorym pacjentom.

W rocznicę pierwszego udanego przeszczepu serca, wykonanego przez Zbigniewa Religę, Stowarzyszenie Transplantacji Serca i Stowarzyszenie Lotników Polskich organizują 5 listopada br. w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na stołecznym Okęciu spotkanie pozwalające uhonorować lotników i osoby zaangażowane w humanitarną akcję. Jego gośćmi będą dyrektorzy klinik kardiochirurgicznych, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT prof. Roman Danielewicz oraz oficerowie, którzy uczestniczyli w pierwszych latach w organizacji „Akcji Serce” i doskonale pamiętają trudne początki. Dlatego uroczystość jubileuszowa, która odbędzie się w Sali Konferencyjnej „Awiator” oraz na płycie lotniska Warszawa-Okęcie w godz. 10:00-13:30 będzie okazją do podsumowania trzydziestoletniej współpracy wojska z klinikami zajmującymi się transplantacjami.

W części oficjalnej sygnatariusz porozumienia gen. broni w st. spocz. Jerzy Gotowała, Minister Zdrowia prof. Marian Zembala oraz dyrektor POLTRANSPLANTU wygłoszą przemówienia okolicznościowe. Osoby zasłużone w „Akcji Serce” otrzymają medale od Ministra Zdrowia i Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Biorący udział w spotkaniu będą mieli również okazję zwiedzić statki powietrzne, którymi piloci na wezwanie transportują narządy do przeszczepu do placówek medycznych.

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: Piotr Łysakowski