BLMW: Akcja ratownicza na Bałtyku

06_1

Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R ewakuowała dzisiaj rano marynarza z promu Wawel. Mężczyzna uskarżający się na silne bóle głowy został podjęty z pokładu jednostki i przetransportowany na ląd. To już 26 w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R otrzymała informację, że na pokładzie promu Wawel płynącego z Nynäshamn do Gdańska znajduje się mężczyzna, który doznał urazu głowy. Maszyna dowodzona przez kpt. pil. Dariusza Sionkowskiego wystartowała z lotniska w Darłowie o godzinie 7.25. Lot w kierunku jednostki znajdującej się około 60 kilometrów na północ od Rozewia trwał 53 minuty. Na miejsce akcji dotarła również jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Bryza, ale stan morza i wiatr uniemożliwił przetransportowanie poszkodowanego na jej pokład. Dlatego lotnicy po dotarciu w rejon akcji niezwłocznie przystąpili do wykonania manewru zawisu nad promem. Następnie przy wykorzystaniu dźwigu opuścili ratownika chor. Pawła Szymańskiego, który przygotował chorego do podjęcia przy pomocy noszy. O godzinie 8.45 zakończono operację podjęcia mężczyzny, a załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu. Po 22 minutach Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie poszkodowany został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R:

kpt. pil. Dariusz Sionkowski (dowódca załogi);
por. pil. Jerzy Tatuśko (drugi pilot);
chor. Paweł Szymański (ratownik);
bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).

W tym roku to już 26 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90 załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 584 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 309 osobom.

Źródło: BLMW
Zdjęcie: BLMW
Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy