Airbus Defence and Space gotowy do testów CHEOPS-a

image002

Airbus Defence and Space zakończył budowę strukturalnego modelu zamówionego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) CHEOPS-a (CHaracterising ExOPlanet Satellite), pierwszego europejskiego satelity, który będzie poszukiwał tranzytów egzoplanetarnych poprzez niezwykle precyzyjną fotometrię jasnych gwiazd, o których wiadomo już, że posiadają układ planetarny.

Airbus Defence and Space, jako główny wykonawca CHEOPS-a, przygotowuje pierwszą serię testów statku kosmicznego w Hiszpanii. Na strukturze platformy zamontowano obciążniki reprezentujące poszczególne podzespoły satelity, a ponadto zintegrowano termomechaniczny model instrumentu pomiarowego. Model strukturalny zostanie teraz poddany próbom mechanicznym, które potrwają do końca roku. Po weryfikacji struktura zostanie wykorzystana jako model do badania parametrów lotu.

Proponowany projekt CHEOPS-a bazuje na rodzinie platform satelitarnych AstroBus i wykorzystuje model AstroBus-5. Inne misje oparte na serii AstroBus to m.in. satelity SPOT 6 i 7, KazEOSat-1, Sentinel-5 Precursor, PeruSat-1 oraz MetOp Second Generation.

Prace postępują według harmonogramu, a zespoły Airbus Defence and Space ciężko pracują, aby dotrzymać napiętych terminów, ponieważ CHEOPS jest pierwszym przedstawicielem klasy małych misji naukowych ESA i ma być gotowy do wyniesienia w grudniu 2017 r.

Satelita składa się z teleskopu Ritcheya-Chrétiena połączonego ze standardową małą platformą. Przez trzy i pół roku z niskiej orbity okołoziemskiej będzie obserwował jasne pobliskie gwiazdy, o których wiadomo, że mają układ planetarny. Jednym z głównych celów CHEOPS-a jest określenie promieni planet o masach, które poznano już w wyniku badań prowadzonych z obserwatoriów naziemnych. Pozwoli to wydedukować ich rozmiar i gęstość, aby sklasyfikować je jako planety skaliste, gazowe lub innego typu.

CHEOPS został wybrany w październiku 2012 r. spośród 26 propozycji naukowych, a szacowany koszt całej misji wynosi 50 milionów euro.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space