PAŻP: Roll out nowej „Papugi” Polskiej Agencji Żeglugi Powietrzne

papuga_3_14.10.15_d

We wtorek, 13 października 2015 r. w hangarze firmy Aerodata AG (Brunszwik, Niemcy) odbyła się uroczystość wytoczenia nowego samolotu pomiarowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który w niedługim czasie zastąpi kończący swoją służbę jeden z samolotów L-410 Turbolet.
Fabrycznie nowy samolot Beechcraft King Air 350 został poddany w Niemczech gruntownej modyfikacji do wersji kontrolno-pomiarowej.

W uroczystości wzięła udział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska, dyrektora Biura Zarządzania Bezpieczeństwem Ruchu Lotniczego i Jakości Usług Hubert Adamczyk, przedstawiciele firmy Aerodata AG – dostawcy a zarazem wykonawcy modyfikacji nowego samolotu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a także pracownicy PAŻP i Aerodata AG zaangażowani w realizację projektu.

W nowym samolocie Beechcraft King Air 350 został zamontowany system kontroli z powietrza AD-AFIS-130 wraz z dodatkowym wyposażeniem i urządzeniami (anteny, dodatkowy monitor dla pilotów, przyciski i wyłączniki w kokpicie) współpracującymi z systemem kontroli z powietrza. Samolot przyleciał od producenta, firmy Textron Aviation z Wichita (USA), do Niemiec w grudniu ubiegłego roku. Po zakończeniu modyfikacji, wraz z zamontowanym systemem przeszedł już pozytywnie próby naziemne i w locie.

Nowoczesna „Papuga” wyposażona w zaawansowaną technologicznie aparaturę będzie wykonywała kontrole urządzeń i systemów nawigacyjnych, dozorowania, łączności lotniczej, systemów świetlnych, a także procedur lotu w polskiej przestrzeni powietrznej.

Nowy samolot spodziewany jest w Warszawie w listopadzie br., służbę rozpocznie na przełomie 2015/2016 roku. Zakup i wyposażenie samolotu są współfinansowane ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Źródło / Autor: PAŻP
Zdjęcie: PAŻP