Wojskowa Akademia Techniczna, Raytheon, Vescent Photonics będą prowadzić wspólne badania

DSC_0043

Raytheon Company (NYSE: RTN), Wojskowa Akademia Techniczna(WAT) i Vescent Photonics podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego opracowania technologii ciekłokrystalicznej do sterowania laserami. Trzy organizacje zawarły to porozumienie w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Innowacji (Poland-U.S. Innovation Program, PLUS-IP).

„List intencyjny ma doprowadzić do obopólnie korzystnej, długoterminowej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowym obszarze badań naukowych dotyczącym obiecujących zastosowań”, powiedział gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor Wojskowej Akademii Technicznej.

Współpraca będzie bazować na zaawansowanych badaniach WAT w zakresie wykorzystania przezroczystych ciekłych kryształów do sterowania wiązkami laserowymi. Oprócz określenia przyszłych możliwości współpracy badawczej, list intencyjny zakłada również rozwinięcie tej technologii z myślą o potencjalnych zastosowaniach komercyjnych i wojskowych.

„Oprócz inicjatyw związanych z PLUS-IP, takich jak ta, spodziewamy się, że polska nauka i przemysł odniosą podobne długofalowe, wymierne korzyści ze współpracy z Raytheonem w ramach »Wisły« oraz innych programów modernizacji polskich sił zbrojnych”, powiedział John Baird, wiceprezes firmy Raytheon ds. polskich programów.

WAT i Raytheon współpracowały już nad przygotowaniami do programu „Wisła”. Pod koniec 2014 r. Raytheon przyznał uczelni kontrakt na zbadanie sposobów ścisłej integracji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot z istniejącą polską infrastrukturą komunikacji wojskowej.

„Nasza współpraca z WAT to przykład tego, co mamy na myśli, kiedy mówimy o globalnych rozwiązaniach — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes firmy Raytheon ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. — Wykorzystując sprawdzony w boju system Patriot jako punkt wyjścia, będziemy pracować z czołowymi przedstawicielami polskiej nauki i przemysłu, aby stworzyć polskiego Patriota, który spełni unikatowe wymagania Polski”.

Oprócz programów „Wisła” i PLUS-IP, Raytheon szuka też polskich partnerów do współpracy w takich obszarach, jak modernizacja floty, cyberbezpieczeństwo, inteligentna amunicja, czujniki oraz rakiety powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon