Kategorie
Tematy tygodnia

Lotnisko Chopina zaprasza do wspólnej gry na fortepianie

3

Chwila relaksu przy muzyce przed odlotem? Teraz to już możliwe. Lotnisko Chopina we współpracy z firmą Steinway&Sons oddaje do dyspozycji pasażerów dwa fortepiany marki Boston. Zagrać na nich będzie mógł każdy chętny, planowane są również koncerty zawodowych pianistów i uczniów szkół muzycznych.

Na Lotnisku Chopina uroczyście otwarty został Chopin Music Spot, czyli strefa promująca muzykę klasyczną, a szczególnie dzieła Fryderyka Chopina. Będzie to miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich pasażerów i gości lotniska, w którym można posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu, a także samemu zagrać coś dla innych. Otwarcie Chopin Music Spot nieprzypadkowo zbiega się w czasie z rozpoczęciem XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Lotnisko Chopina jest oficjalnym partnerem tej imprezy i aktywnie włącza się w jej promocję.

– Muzyka Chopina jest znana i kochana na całym świecie. Niesie w sobie emocje i uczucia, które porywają ludzi wszystkich ras i kultur. Jako Lotnisko Chopina czujemy szczególny związek z tą muzyką i jej twórcą i dlatego chcemy przybliżać ją wszystkim pasażerom korzystającym z naszego portu – wyjaśnia Robert Stankiewicz, kierownik Działu Public Relations Lotniska Chopina.

Strefa Chopin Music Spot znajduje się w strefie B ogólnodostępnej części hali odlotów (obok kawiarni Espressamente Illy). Instalacja, której głównym elementem jest koncertowy fortepian Boston Performance wyprodukowany przez firmę Steinway & Sons, będzie towarzyszyła pasażerom i gościom lotniska przez najbliższy rok. Dzięki niej każdy, kto poczuje w sobie artystyczną wenę, będzie mógł zasiąść za klawiszami prawdziwego koncertowego instrumentu najwyższej klasy – wartego kilkaset tysięcy złotych fortepianu Boston Performance Edition. W przerwach między koncertami na żywo oczekiwanie na podróż umilać będzie „niewidzialny pianista”, czyli automat odtwarzający na fortepianie utwory Chopina. Drugi fortepian marki Boston ustawiony jest w strefie pasażerskiej, w hallu przed strefą kontroli paszportowej. Ten również dostępny jest publicznie dla wszystkich chętnych.

– Steinway od zawsze towarzyszy najwybitniejszym polskim pianistom wspierając ich artystyczne poszukiwania pozostaje też marzeniem każdego uczącego się gry dziecka. Mamy nadzieję, że oddany w ręce pasażerów w Music Chopin Spot Boston Performance pozwoli wielu odnaleźć w sobie twórczą wenę i spełnić marzenie o graniu na prawdziwym koncertowym fortepianie. – powiedziała Magdalena Piotrowska, przedstawicielka Steinway&Sons w Polsce.

Z okazji inauguracji Chopin Music Spot dla gości lotniska zagrali zawodowi pianiści muzyki klasycznej i jazzowej a także utalentowani uczniowie warszawskich szkół muzycznych. Specjalny koncert dał zaprzyjaźniony z Lotniskiem Chopina Włodek Pawlik. Jedyny polski jazzman uhonorowany prestiżową nagrodą Grammy wykonał Kołysankę (Berceuse) Chopina oraz własny utwór dedykowany Chopinowi „Good evening Monsieur Chopin”. Podobne koncerty odbywać się będą na lotnisku regularnie przez cały rok.

Źródło / Autor: Lotnisko Chopina

Zdjęcie: Lotnisko Chopina

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne