– Operacje w cyberprzestrzeni, stanowią obecnie integralną część kryzysów i konfliktów polityczno-militarnych. Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczestników forum CYBERSEC2015.
Odbywająca się w Krakowie konferencja ma być początkiem poważnej transatlantyckiej debaty na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. CYBERSEC może stać się również istotnym elementem w dyskusji przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie w 2016 r.
Zdaniem Prezydenta inicjatywa zorganizowania właśnie w Polsce konferencji poświęconej problemom cyberbezpieczeństwa, jest niezwykle cenna. – Wierzę, że innowacyjna formuła konferencji – debaty i dyskusje w ramach czterech ścieżek tematycznych – pozwoli na wypracowanie konkretnych rekomendacji i rozwiązań, które będą służyć zarówno potrzebom państwa jak i innym podmiotom – podkreślił Andrzej Duda.
Także Sorin Ducaru zastępca sekretarza generalnego NATO, specjalny gość Forum, zwrócił uwagę na aktualność problematyki forum:
– Jako NATO widzimy wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych, często mają one na celu wprowadzenie chaosu, infiltrację danych, stosowane są też coraz nowsze narzędzia takich ataków. Martwi nas ich potencjał i wyrafinowanie.
Właśnie dlatego, jak podkreślił, cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.
– Skupiamy się na froncie koncepcyjnym. Będziemy tam rozwijać strategię które będą dotyczyć cyberwojny. Pojawi się również koncepcja silnego wsparcie międzynarodowego prawa w tym zakresie. – mówił Ducaru w trakcie swojego wystąpienia.
Jak przypominał obecny na konferencji Maciej Jankowski, wiceszef polskiego MON mówiąc o cyberbezpieczeństwie w kontekście militarnym nie należy zapominać o tym, że atak cybernetyczny na jednego z członków sojuszu Północnoatlantyckiego będzie traktowany tak samo jak atak konwencjonalny i spotka się ze zdecydowana rekcją wszystkich członków NATO. – My w Polsce cały czas też pracujemy i rozwijamy swoje zdolności w tym zakresie i to nie tylko te obronne – podkreślał.
Organizatorzy forum są przekonani, że CYBERSEC pozwoli zbudować platformę współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie.
– Napięta geopolityczna sytuacja w Europie , aktywność ISIS, przyszłoroczny szczyt NATO a także to, że na poziomie UE coraz częściej zapadają decyzje dotyczące kwestii cyberbezpieczeństwa, utwierdza nas w przekonaniu, że zorganizowanie CYBERSEC było dobrym pomysłem. Stawiamy na merytorykę i rekomendacje. Wierzę, że po dwóch dniach obrad będziemy gotowi odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących przyszłości debaty o cyberbezpieczeństwie – powiedziała dyrektor programowa Forum Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki.
Forum zakończy się we wtorek popołudniu. W trakcie dwóch dni debat, ponad 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA będzie dyskutować o tym jak powinna wyglądać współczesna polityka cyberbezpieczeństwa. Tematyka forum został podzielona na cztery ścieżki, w których będą odbywać się panele i dyskusje. To PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W każdym z tych tematów na zakończenie forum zostaną przyjęte rekomendacje, które staną się punktem wyjścia do przyszłorocznej konferencji CYBERSEC 2016.
Źródło / Autor: CYBERSEC
Zdjęcie: CYBERSEC