Kategorie
News Świat

Thales Alenia space opracowuje następcę satelitów Pleiades i programu CSO

Vignette Pleiades

Thales Alenia Space podpisał kontrakt z CNES (Centre National d’Etudes Spatiales – Narodowym Centrum Studiów Kosmicznych), francuską agencją kosmiczną, na studium wykonalności dotyczące rozwoju systemu wysokiej rozdzielczości teledetekcji optycznej. System powstaje jako następca satelitów Pleiades (Plejady) i ma być gotowy na początku kolejnej dekady. W drugiej połowie 2016 autorzy studium zdefiniują optymalny projekt i zdecydują o wyborze konkretnych technologii do zastosowania w przygotowywanym systemie.

Jako dostawca wszystkich instrumentów optycznych wysokiej rozdzielczości w Europie od czasów programu Helios-1 uruchomionego w 1995 roku, Thales Alenia Space, w ramach współpracy wykonawczej z Airbus Defence & Space, będzie odpowiadać za wybór rozwiązań systemowych dla projektu na poziomie satelity, jak również pokieruje przygotowaniem rozwiązań dotyczących instrumentu optycznego i powiązanych z nim podsystemów.

Satelita umożliwi praktyczne zastosowanie zaawansowanych technologii opracowanych przez Thales Alenia Space w ramach działań R&D finansowanych przez DGA (Generalną Dyrekcję ds. Uzbrojenia) – organ odpowiedzialny za zamówienia we francuskim ministerstwie obrony – oraz CNES, takich jak program obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości (OTOS) francuskiej agencji kosmicznej.

„Nowy program to krok, który pozwoli utrzymać najwyższy poziom francuskiego sektora kosmicznego w zakresie obserwacji optycznej. Wzmacniając nasz narodowy zespół ekspertów możemy opracowywać programy przyszłości w teledetekcji dla satelitów dualnych i wojskowych dla potrzeb krajowych oraz dla partnerów zagranicznych” – powiedział Jean-Loïc Galle, CEO Thales Alenia Space.

Thales Alenia Space swoje projekty realizuje bazując na wyjątkowej wiedzy i doświadczeniu na rynku europejskim, które firma zebrała opracowując systemy optyczne wysokiej rozdzielczości w programach Helios-1 i Helios-2, Plejadach oraz CSO (wojskowy program obserwacji Ziemi) we Francji, a także w wielu projektach międzynarodowych m.in. Falcon Eye w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Göktürk-1 w Turcji.

Źródło / Autor: Thales Alenia Space

Zdjęcie: Thales Alenia Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat