Rusza produkcja A320 w Mobile w stanie Alabama

Airbus_US_manufacturing_facility_opening_ceremony_13_Jetblue_VTP

Podczas wyczekiwanej ceremonii, która odbyła się w Mobile w stanie Alabama, Airbus zainaugurował działalność swoich pierwszych zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Zakłady – w których montowane są samoloty z wiodącej na rynku rodziny obejmującej modele A319, A320 i A321 – oficjalnie rozpoczęły produkcję z kadrą ponad 250 wykwalifikowanych pracowników, którzy przystąpili do pracy nad pierwszym airbusem produkcji amerykańskiej

„Produkcja samolotów komercyjnych w Mobile oznacza dla nas dwie rzeczy: Airbus stał się pierwszym prawdziwie globalnym producentem samolotów a jednocześnie także prawdziwie amerykańskim producentem.,”powiedział Prezes i dyrektor generalny Airbusa Fabrice Bregier. „Wraz z uruchomieniem nowych zakładów w Stanach Zjednoczonych obok tych istniejących w Europie i Azji osiągnęliśmy ważny krok w rozszerzeniu międzynarodowej bazy produkcyjnej”, dodał Bregier.

Airbus ogłosił plany uruchomienie amerykańskich zakładów produkcyjnych o wartości 600 mln dolarów w 2012 r., a budowa rozpoczęła się rok później w kompleksie przemysłowym Mobile Aeroplex w Brookley. Pierwszy cywilny samolot Airbusa wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych – A321 – ma zostać dostarczony klientowi wiosną przyszłego roku. Do 2018 r. zakłady będą produkować od 40 do 50 samolotów wąskokadłubowych rocznie. Prognoza rynkowa Airbusa wskazuje, że w ciągu następnych 20 lat tylko w Ameryce Północnej potrzebnych będzie około 4700 nowych samolotów wąskokadłubowych (różnych producentów).

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus