Nowa polska spółka zależna Nimrod Group dostarczy metalowe części do A350 XWB

Azura Polska

Samolot pasażerski A350 XWB będzie miał na pokładzie polskie komponenty. Stelia Aerospace przyzna kontrakt na seryjną produkcję zaawansowanych technologicznie, podstawowych części A350 XWB firmie ESM, spółce zależnej Nimrod Group. Aby zrealizować kontrakt, Nimrod Group/ESM założą w Polsce spółkę zależną o nazwie Azura Polska. Nowa spółka będzie miała siedzibę w Łodzi.

Decyzja o powołaniu spółki Azura Polska wynika z długofalowej strategii przemysłowej Airbus Group, która zakłada rozszerzanie obecności w Polsce i stworzenie w kraju piątej europejskiej bazy przemysłowej. „Nimrod Group i Airbus Group z dumą wspierają nowe inicjatywy lotniczo-kosmiczne w Łodzi — powiedział Sebastian Magadzio, prezes Airbus Group Polska. — Airbus Group jest już ważnym graczem w polskiej branży lotniczo-kosmicznej, o czym świadczą zakłady PZL Okęcie w Warszawie i Mielcu, centrum badawczo-rozwojowe Astri Polska oraz biuro projektowe AH w Łodzi”. Polska stała się godnym zaufania miejscem do prowadzenia interesów, a polscy dostawcy dostarczają części do pełnej gamy samolotów Airbusa.

Wartość zamówień Airbus Group w Polsce znacznie przekracza 200 milionów euro, wliczając w to elementy strukturalne samolotów, systemy i usługi, a firma zatrudnia na miejscu niemal 1000 wysoko wykwalifikowanych pracowników.

„Od dłuższego czasu przygotowujemy się do uruchomienia nowej bazy przemysłowej w Europie — powiedział Eddy Ephrati, prezes Nimrod Group. — Nowy kontrakt na części do A350 zapewni spółce Azura Polska szybki rozwój, ponieważ pierwsze dostawy zaplanowano już na początek 2016 roku”.

Również Airbus Helicopters ma bezpośrednio i pośrednio stworzyć wiele miejsc pracy, kiedy rozpocznie lokalną produkcję na potrzeby śmigłowców H225M Caracal, więc firma przekonała swoich dostawców, żeby jej towarzyszyli.

„Choć pierwotne plany zakładały zbudowanie nowych zakładów w innych krajach Europy, kierownictwo Airbus Group i Airbus Helicopters przekonało nas, że Polska jest lepszą opcją. Kraj ten oferuje przedsiębiorstwom lotniczo-kosmicznym szczególnie młodą i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą”, dodał Ephrati.

Azura Polska została zaproszona przez Airbus Helicopters do nowego parku przemysłowego w Łodzi, w którym powstanie linia montażu końcowego caracali. W Łodzi znajduje się już biuro inżynierskie Airbus Helicopters otwarte w lutym 2015 r.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z odzewu niektórych kluczowych dostawców, którzy postanowili podążyć za nami do Polski, a Nimrod był wśród tych, którzy szczególnie przychylnie zareagowali na nasze wezwanie. Liczymy na to, że zostaniemy dobrymi sąsiadami w naszym parku przemysłowym i że będziemy razem rozwijać działalność”, powiedział Christian Cornille, wiceprezes Airbus Helicopters ds. przemysłu.