Kategorie
News Świat

System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot świętuje półwiecze innowacji

patriot

Podczas gdy sprawdzony w warunkach bojowych system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot odnotował już 50 lat innowacji, rewolucyjne technologie stworzone przez Raytheon Company [NYSE: RTN] nieustannie modernizują ten sprawdzony w boju system by stawić czoła zarówno teraźniejszym, jak i przyszłym zagrożeniom.

– Dzisiejszy Patriot to podlegający ciągłym przeobrażeniom to system stworzony w oparciu o rezultaty ponad 2 500 testów naziemnych i 700 prób w locie, a także o doświadczenia z niezliczonych operacji i dziesiątków przechwyconych w walce celów – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (Integrated Defense Systems) firmy Raytheon – W ścisłej współpracy z armią USA, naszymi klientami z całego świata i partnerami branżowymi Raytheon wprowadza innowacyjne rozwiązania we wszystkich aspektach systemu Patriot, od modernizacji sprzętu i oprogramowania tak by móc sprostać przyszłym zagrożeniom ,poprzez utrzymanie i serwisowanie sprzętu, aż po faktyczne operacje i wykorzystanie na polu walki.

Chociaż Patrioty opuszczające fabrykę Raytheona w Andover w stanie Massachusetts noszą tę samą nazwę i wyglądają tak samo, jak ich wcześniejsze wersje, podobieństwo jest powierzchowne. Pamiętające czasy zimnej wojny lampy elektronowe i monochromatyczne ekrany to pieśń przeszłości. Zostały one zastąpione najnowszą technologią – mikroprocesorami mniejszymi od ziarenka piasku i wysokiej rozdzielczości monitorami, których pozazdrościć mogą fani gier. Dziś Patriot korzysta z trzech nowych pocisków – GEM-T, PAC-3 i PAC-3 MSE – do zwalczania dronów, samolotów, pocisków manewrujących i taktycznych rakiet balistycznych.

Zmienił się nawet proces projektowania i produkcji systemu Patriot. – Inżynierowie pracują teraz w trójwymiarowym środowisku rzeczywistości wirtualnej, które pozwala im na sprawdzenie i wypróbowanie określonego projektu przed wdrożeniem go do produkcji w wysoce zautomatyzowanych zakładach Raytheon. – powiedział Acaba.

Starsze ” Patrioty nie są już tak naprawdę te same. Wynika to z tego, że Patriot składa się z wielu elementów, takich jak radar, pociski oraz system dowodzenia i sterowania i wszystkie one podlegają nieustającej modernizacji. Tak właśnie zmienia się Patriot – dotrzymuje kroku ewoluującym misjom i pojawiającym się nowym zadaniom.

– Raytheon wspiera eksploatację systemu Patriot – powiedział Wally Massenburg, starszy dyrektor ds. prowadzenia działalności w dziale wsparcia misji – Z punktu widzenia modernizacji oznacza to, że bierzemy system Patriot zbudowany kilkanaście lat temu, wymieniamy wszystkie stare elementy sprzętowe i wgrywamy nowe oprogramowanie. W efekcie system posiada te same możliwości, co Patriot zbudowany w 2015 roku, a także, co równie ważne, ten sam resurs.

Nieustająca modernizacja i wprowadzenie ulepszeń jest częścią przemyślanego planu.

– Armia USA postanowiła utrzymać system Patriot na służbie do roku 2048. Oznacza to, że Stany Zjednoczone oraz pozostałe 12 państw-partnerów uczestniczących w programie Patriot kontynuuje znaczące inwestycje w system Patriot, aby zagwarantować, że będzie on wyprzedzał przyszłe zagrożenia. – powiedział Tim Glaeser, wiceprezes ds. rozwoju działalności zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (Integrated Defense Systems) firmy Raytheon – Międzynarodowi partnerzy Patriot czerpią znaczące korzyści z tych inwestycji, ponieważ wszystkie 13 państw-partnerów programu wspólnie korzysta z wprowadzanych ulepszeń i doświadczeń użytkowników.

Składająca się obecnie z 13 państw grupa partnerów Patriot zyska wkrótce nowego członka – system ten wybrała niedawno Polska, aby spełnić swoje potrzeby w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Oprócz wsparcia programu rozwoju technologicznego stworzonego przez armię USA oraz partnerów Patriot firma Raytheon inwestuje w rozwój systemu także własne środki. Przykładem jest azotek galu (GaN) – technologia poprawiająca działanie systemu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów produkcji i eksploatacji.

– Raytheon pracuje obecnie nad finansowanym ze środków własnych projektem badawczo-rozwojowym, którego celem jest opracowanie nowego radaru systemu Patriot wyposażonego w antenę z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) opartą na technologii GaN. Efektem będzie obniżenie kosztów budowy i eksploatacji systemu Patriot, a jednocześnie zwiększenie możliwości systemu, na przykład dzięki ochronie w promieniu 360 stopni. – powiedział Norm Cantin, dyrektor ds. programów modernizacji systemu Patriot – Ochronę dookólną zademonstrowaliśmy w naszej pilotażowej antenie AESA opartej na technologii GaN. Jesteśmy aktualnie w trakcie budowy pełnowymiarowego demonstratora naszego nowego radaru.

Rząd USA zezwolił ostatnio na eksport radaru AESA z technologią GaN, a Raytheon pokazał pilotażową antenę w kilku krajach, w tym w USA i w Polsce. Oprócz opartej na GaN technologii AESA antena główna obejmuje szereg innych innowacyjnych rozwiązań, takich jak nowa, zbudowana w Polsce antena systemu identyfikacji swój-obcy, która pozwala obronie powietrznej rozróżnić pomiędzy własnymi i wrogimi samolotami.

– Wypróbowany w warunkach bojowych system Patriot ma na koncie wiele zdumiewających sukcesów, a przed sobą – wielką przyszłość. – powiedział Ralph Acaba. – Obserwujcie rozwój sytuacji. Najlepsze dopiero przed nami.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat