Airbus Defence and Space zbuduje sondę JUICE dla ESA

The mission Juice – copyright Airbus Defence and Space 2015

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała głównego konstruktora sondy JUCIE (Jupiter ICy moons Explorer). Została nim firma Airbus Defence and Space, która będzie odpowiedzialna za jego opracowanie i budowę. JUICE jest pierwszą misją ESA klasy wysokiej programu „Wizja Kosmiczna”, której start jest zaplanowany na 2022 rok.

JUICE jest pierwszą europejską misją badawczą Jowisza, której głównym celem jest ocenie możliwości występowania życia na satelitach gazowego olbrzyma. Podczas misji sonda JUICE zbada układ Jowisza, a w szczególności jego lodowe księżyce – Europę, Ganimedesa i Kalisto.

Po wyniesieniu przez rakietę Ariane 5, sonda JUICE dotrze do Jowisza w ciągu 7,5 roku i będzie pierwszym statkiem, który wejdzie na orbitę lodowego satelity (Ganimedesa) w zewnętrznej części Układu Słonecznego.

Sonda JUICE będzie wyposażona w 10 instrumentów naukowych, które przeprowadzą szereg pomiarów. Będzie zasilana ogromny generatorem solarnym o powierzchni 97m2, największym tego typu urządzeniem dotychczas wykorzystanym w misji międzyplanetarnej.

Airbus Defence and Space posiada ogromne doświadczenie w opracowaniu i budowie statków badawczych. Firma była zaangażowana we wszystkie europejskie misje międzyplanetarne, w tym misje badawcze Wenus (Venus Express), Marsa (Mars Express), Tytana (Huygens) i komety 67P (Rosetta). Obecnie Airbus Defence and Space zajmuje się budową statków, które będą wykorzystane w misjach badawczych Słońca (Solar Orbiter), Merkurego (BepiColombo) i Marsa (ExoMars). Firma zajmuje się również budową satelitów badawczych Ziemi.

Airbus Defence and Space jest główny konstruktorem sondy JUICE. Prace nad nią będą prowadzone w zakładach w Tuluzie (Francja), Friedrichshafen (Niemcy), Stevenage (Wielka Brytania) i Madrycie (Hiszpania).

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Grafika: Airbus Defence and Space