Ryanair kończy współpracę z firmą Hertz

ryanair-logo

Ryanair, ulubiona linia lotnicza Europy, dziś (2 lipca) poinformowała, że otrzymała od firmy Hertz wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym, tj. od godziny 12:00, w dniu 2 lipca. Hertz argumentuje, że umowa pomiędzy Ryanair a innymi firmami, korzystającymi z Globalnego Systemu Dystrybucji (GDS) stanowi naruszenie postanowień umowy. Ryanair podważa tę argumentację powołując się na fakt, że Ryanair umożliwia dystrybucję usług dostępnych na swojej stronie internetowej poprzez GDS od kwietnia 2014 (okres ponad 15 miesięcy), co dotychczas nie było kwestionowane przez Hertz.
Hertz potwierdził na piśmie, że wszystkie istniejące rezerwacje będą honorowane, a klienci nadal będą mogli modyfikować swoje rezerwacje na podstronie internetowej po godzinie 12: 00 w dniu dzisiejszym. Ryanair uważa, że ​​to rozwiązanie jest sprzeczne z zapisami długoterminowej umowy z firmą Hertz, która niedawno została przedłużona na okres 5 lat do 2020 roku.

Ryanair złoży pozew przeciwko wypożyczalni samochodów Hertz za złamanie warunków umowy. W międzyczasie usługa wypożyczenia samochodu nie będzie dostępna na stronie internetowej www.ryanair.com przez okres ok. 3 mięsiecy do czasu, zawarcia umowy z nowym partnerem.

Niezależnie od tego Ryanair, do końca dzisiejszego dnia wyda oświadczenie o rozpoczęciu poszukiwań innej wypożyczalni samochodów dla swoich klientów. Ryanair przwiduje, że usługa wynajmu samochodów będzie dostępna na stronie internetowej www.ryanair.com od października 2015 roku i zbiegnie się z uruchomieniem nowej, ulepszonej, spersonalizowanej strony internetowej jak również aplikacji mobilnej.

Michael O’Leary z Ryanair powiedział:

„Żałujemy decyzji Hertza o zakończeniu współpracy w zakresie wynajmu samochodów w tak krótkim czasie, który z pewnością spowoduje niedogodności naszym klientom w szczytowym okresie urlopowym. Dotychczasowa długoletnia współpraca z Hertz’em układała się pomyślnie, i szkoda, że zakończyła się tak niefortunnie i przedwcześnie.
Poinstruowaliśmy naszych prawników o wszczecie postępowania przeciwko firmie Hertz za naruszenie warunków umowy. Jednocześnie prowadzimy rozmowy z innymi wypożyczalniami samochodów, które chciałyby oferować swoje usługi klientom Ryanair (100 milionów pasażerów rocznie) za pośrednictwem największej europejskiej linii lotniczej Ryanair, na stronie www.ryanair.com.

Serdecznie przepraszamy naszych klientów za brak możliwości wypożyczenia samochodu na stronie internetowej Ryanair od godziny 12:00 dnia dzisiejszego. Decyzja ta została na nas wymuszona przez firmę Hertz bez uprzedniego wyprzedzenia. Mamy nadzieję, że nie spowoduje ona zbyt wiele niedogodności naszym klientom. Za kilka miesięcy określimy i uzgodnimy warunki współpracy z odpowiednim partnerem, który bedzie chciał współpracować z Ryanair przez najbliższe 5 lat.”

Źródło / Autor: Ryanair