Sentinel-2A pomyślnie wysłany na orbitę. Obraz Ziemi w pełnej gamie barw

2. Sentinel

Sentinel-2A to pierwszy optyczny satelia obserwacji Ziemi w europejskim programie Copernicus. Dzisiaj (23.06) o godzinie 03:51:58 czasu CEST (22 czerwca o 10:51:58 po południu czasu lokalnego) został wyniesiony na rakiecie Vega z Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita został opracowany i zbudowany pod przewodnictwem Airbus Defence and Space na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Po godzinie, panel solarny, zapewniający zasilanie, został wysunięty i satelita Sentinel-2A był gotowy do prowadzenia obserwacji. Satelita waży 1,1 tony. Został zaprojektowany do prowadzenia pracy przez co najmniej 7 lat i 3 miesiące na orbicie polarnej około 780km nad Ziemią.

Celem misji satelity Sentinel-2A jest dostarczanie niezbędnych informacji, które będą wykorzystywane do zarządzania bezpieczeństwem żywności, mapowania powierzchni Ziemi i monitorowania lasów na całym świecie, badania zanieczyszczeń jezior i wód przybrzeżnych. Dodatkowo, satelita będzie wykonywał zdjęcia obszarów, w których mają miejsce takie klęski żywiołowe jak powodzie, erupcje wulkanów czy osunięcia ziemi. Materiały będą istotną pomocą przy wykonywaniu map katastrof naturalnych i prowadzeniu akcji humanitarnych w tego typu obszarach.

Misja Sentinel-2 wykorzystuje konstelację dwóch identycznych satelitów na tej samej orbicie, oddalonych o 180° w celu zapewnienia optymalnego pokrycia i przekazywania danych. Okrążenie Ziemi, między 56° szerokości geograficznej południowej i 84° szerokości geograficznej północnej, zajmie obu satelitom 5 dni co zapewnia optymalne pokrycie i przekazywanie danych. Satelita Sentinel-2B jest opracowywany w zakładach Airbus Defence and Space i zostanie wyniesiony w 2016 roku.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Grafika: Airbus Defence and Space