Kategorie
Lotnictwo cywilne

AirAsia wprowadza Airbus Smarter Fleet Electronic Flight Folder

A330-900neo_RR_Air_Asia_X_01_

Linie lotnicze AirAsia są pierwszym klientem, który zacznie korzystać z elektronicznego folderu lotu (electronic Flight Folder, eFF), opracowanego przez Airbusa w ramach programu „Smarter Fleet”. Jest to efekt umowy podpisanej podczas Salonu Lotniczego w Paryżu. W podpisaniu umowy uczestniczył Tony Fernandes, CEO Grupy AirAsia.

eFF to rozbudowana aplikacja, dzięki której piloci mają dostęp do briefingów z każdego miejsca — na pokładzie samolotu, z domu, hotelu lub pokoju odpraw dla załóg. Oprogramowanie oferuje również lepsze mechanizmy zarządzania elektronicznymi formularzami, takimi jak dzienniki podróży po locie czy raporty bezpieczeństwa. Aplikacja jest połączona ze środowiskiem linii lotniczej, z którego pobiera briefingi, a także do którego archiwizuje dane.

„W AirAsia przykładamy wielką wagę do tego, żeby nasze załogi były wyposażone w najnowsze aplikacje i miały jak najlepsze warunki do pracy” — powiedział Tony Fernandes, CEO Grupy Air Asia. „Najnowsze rozwiązania Airbusa pozwalają nam ograniczyć użycie papieru w kokpicie, podnieść ogólną wydajność, a także przyczyniają się do utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa i doskonałości operacyjnej.”

Nowa aplikacja eFF może współpracować z całą gamą rozwiązań z rodziny Smarter Fleet, które całościowo optymalizują pracę linii lotniczej. Przykładowo, moduł Maintenance Mobility dostarcza personelowi technicznemu aktualne informacje, w tym dokumentację, pakiety zadań, a także najważniejsze dane techniczne samolotu, w pełni wykorzystując zalety technologii mobilnej.

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne