Kategorie
News Polska

DGRSZ: Szpica NATO przybywa do Polski

2_3

Około godziny 10.30 na terenie portu lotniczego Babimost koło Zielonej Góry wylądował pierwszy samolot z żołnierzami tworzącymi tzw. szpicę NATO. W ten sposób rozpoczęło się ćwiczenie Noble Jump.

W pierwszym dniu przerzutu sił szpicy do Polski przeleciało 8 samolotów transportowych przewożąc kilkudziesięciu żołnierzy 1 Niemiecko-Holenderskiego Korpusu (1GNC) wraz z pojazdami i wyposażeniem. Stanowią oni grupę organizacyjną VJTF (Very High Redinest Joint Task Force), która ma za zadanie przygotować przyjęcie sił głównych.

– Cieszę się, że mogę powitać żołnierzy NATO właśnie w porcie lotniczym w Babimoście. Rozumiemy, że to ważne ćwiczenia dla Sojuszu i tym bardziej cieszę się, że odbędą się one w okolicach Żagania – podkreśliła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, która powitała pierwsza grupę żołnierzy 1GNC.

Ćwiczenie Noble Jump rozegra się na poligonach w okolicach Żagania i Świętoszowa w terminie 9-19 czerwca. Weźmie w nich udział ok. 2,1 tys. żołnierzy m.in. z Polski, Belgii, Czech, Niemiec, Holandii, Norwegii, Litwy, Węgier i USA. Jest to jedno z przedsięwzięć organizowane w czerwcu przez Sojusz pod wspólnym kryptonimem Allied Shield (Sojusznicza Tarcza).

Noble Jump to pierwszy sprawdzian dla tak znacznej części sił szpicy, o utworzeniu której zdecydowano na zeszłorocznym szczycie NATO w Newport. Tym razem całość sił zostanie przemieszczona do Polski z kompletnym wyposażeniem z zachowaniem restrykcyjnego reżimu czasowego. W ciągu kilku kolejnych dni drogą powietrzną, koleją i transportem kołowym przybędzie całość sił. Zasadnicza część rozegra się 15-18 czerwca, kiedy to przeprowadzone zostanie dynamiczne szkolenie poligonowe z użyciem ponad 500 jednostek sprzętu, w tym czołgów Leopard, pojazdów opancerzonych, artylerii, samolotów F-16, śmigłowców Blackhawk i Mi-24. Polski wkład do ćwiczenia to żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych i Żandarmerii Wojskowej.

Źródło: DGRSZ
Tekst: NATO Media Information Centre
Zdjęcie: chor. Rafał Mniedło

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska