Kategorie
News Polska

DGRSZ: Sprawdzian łącznościowców Sił Odpowiedzi NATO

slajder_1

Gen. broni Janusz Adamczak, szef sztabu Połączonego Dowództwa Sojuszniczego (JFC Brunssum), gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz inspektor Rodzajów Wojsk gen. bryg. Michał Sikora i dowódca Grupy Systemów Łączności i Informatyki NATO gen. dyw. Thomas Franz odwiedzili 2 czerwca koszary w Wałczu, gdzie obywa się największe w tym roku ćwiczenie wojsk łączności pk. Steadfast Cobalt.
Przedsięwzięcie służy przygotowaniu systemów dowodzenia i łączności jednostek wyznaczonych do Sił Odpowiedzi NATO w 2016 roku. Dlatego wśród gości znaleźli się też przedstawiciele sił zbrojnych państw wydzielających przyszłoroczny wkład do SON. Zostali oni zapoznani z przebiegiem ćwiczenia, w tym z realizacją testów łączności i wymiany informacji w systemie dowodzenia SON 2016.

Prowadzone w Wałczu sprawdziany obejmują m.in. współpracę funkcjonalnych podsystemów kierowania walką z ogólnym systemem dowodzenia Siłami Odpowiedzi NATO. Wojskowi z 22 państw NATO testowali m.in. wymianę informacji z systemem rozpoznania, kierowania i dowodzenia walką, zamontowanym na natowskich samolotach E-3 AWACS. Na korzyść trenujących w Wałczu komponentów latające stanowisko kierowania z bazy w Geilenkirchen przez dwa dni wykonywało praktyczne zadania w powietrzu.

Ze strony polskiej sprawdzianowi (certyfikacji) systemu dowodzenia podlegały komponenty wydzielone z Wielonarodowego korpusu Północ-Wschód oraz 4 Pułku Chemicznego. Ćwiczenie Steadfast Cobalt-15 potrwa do 6 czerwca.

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: DGRSZ

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska