Kategorie
News Świat

Airbus Defence and Space wprowadza na rynek nową kamerę „RedKite” z wykorzystaniem technologii podczerwieni krótkofalowej

RedKite

„RedKite”, nowa kamera na podczerwień opracowana przez dział optoelektroniki Airbus Defence and Space, zapewnia optymalną widoczność pomimo mgły, mżawki albo falowania gorącego powietrza. RedKite wykorzystuje najnowszą technologię podczerwieni krótkofalowej (short-wave infrared technology, SWIR), w której przetwarza się częstotliwości od światła widzialnego do podczerwieni, aby uzyskać wyższy kontrast, niż byłoby to możliwe w przypadku użycia samej kamery na światło dzienne albo samego urządzenia termowizyjnego. Bardzo wysoki kontrast obrazu pozwala użytkownikowi na obserwację otoczenia do odległości nawet 8 kilometrów. Charakterystyczną cechą kamery jest zwarta konstrukcja, która pozwala użyć jej do zmodernizowania istniejących systemów.

RedKite umożliwia rozpoznanie szczegółów, takich jak numer statku, które nie byłyby widoczne na obrazie termowizyjnym. Użytkownik może też patrzeć przez okna, co jest niemożliwe w przypadku urządzeń termowizyjnych ze względu na absorpcję w szkle. Kamera SWIR tworzy obraz o wyższym kontraście i jest w stanie lepiej odzwierciedlić docelowy obiekt, kiedy widoczność jest ograniczona ze względu na mżawkę lub mgłę. Kamera SWIR może również skuteczniej wykrywać promieniowanie termiczne w widmie Plancka. Dzięki udoskonalonemu różnicowaniu cieplnemu można też łatwiej wykrywać gorące punkty, takie jak ślad spalin silnika odrzutowego (wykrywanie gorących punktów).

RedKite uzupełnia rodzinę kamer Kite opracowanych przez Airbus DS Optronics. Należą do niej również BlackKite HD (High Definition), kamera zaprojektowana z myślą o bardzo dużych odległościach, oraz YellowKite SD (Standard Definition), kamera do zastosowań wojskowych. Zapewniają one obraz kolorowy z odległości, które do niedawna umożliwiały uzyskanie tylko obrazu czarno-białego.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat