Kategorie
Tematy tygodnia

Światowe Finały Red Bull Paper Wings 2015 – Polak zdobywa srebro!

Red Bull Paper Wings 2015_Sebastian Marko_Red Bull Content Pool (6)

Miniona sobota, która była dniem super finałów międzynarodowych zawodów Red Bull Paper Wings przyniosła wiele emocji zawodnikom i kibicom zgromadzonym w Hangarze-7 w Salzburgu. Wśród 200 konstruktorów papierowych samolotów, wyłonionych podczas lokalnych eliminacji w 80 krajach, byli także trzej Polacy. Decyzją jury, jeden z nich – Tomek Chodyra – zajął 2. lokatę w kategorii „akrobatyka lotu”.

Najlepsi na świecie piloci papierowych samolotów zebrali się w sobotę w Salzburgu na czwartych Światowych Finałach Red Bull Paper Wings. W 535 przystankach kwalifikacyjnych udział wzięło ponad 46 000 uczestników na całym świecie. 200 finalistów próbowało oczarować swoimi umiejętnościami i pomysłowością jury oraz dopingującą ich publiczność. Do dyspozycji mieli tylko kartkę papieru formatu A4. Ci, którzy najlepiej nią rzucili, zdobyli tytuł Mistrza Świata w jednej z trzech kategorii (lot na najdłuższy dystans, najdłuższy czas spędzony w powietrzu, akrobatyka lotu).

Veselin’owi Ivanov’i z Bułgarii udało się pokonać dotychczasowego mistrza lotu na dystans Thomas’a Back’a, mimo tego, że Czechowi niewiele brakowało do uzyskania światowego rekordu w swoim drugim rzucie. Ivanov zachował jednak zimną krew, wbrew panującej, gorącej atmosfery i rzucił swą jaskółkę na 53,22 m. wyprzedzając Jovic’a Kozli’ca z Chorwacji oraz Yuki’a Kajiy’a z Japonii, który dzięki unikatowemu designu swojego samolotu zdobył 3. miejsce.
„W ogóle się tego nie spodziewałem. Nie mogę uwierzyć, że zwyciężyłem. Moje marzenia się spełniły” – mówił wzruszony Ivanov.
Kategoria „akrobatyka lotu” przyniosła równie spektakularne loty. Najlepszymi popisał się Libańczyk, Avedis Tchamitchian. Uzyskał on 50 punktów, czyli maksimum.
„Jestem totalnie zaskoczony i poruszony”, powiedział Avedis. „Sędziowie byli niezwykle sprawiedliwi dla każdego zawodnika. Doceniali naszą pracę, pomysł i pasję. To było świetne. Na pewno wrócę tu z powrotem w 2018 roku, by obronić swój tytuł”.
Nasz reprezentant – Tomek Chodyra, mimo, że nie obronił mistrzowskiego tytułu zdobytego podczas ostatnich zawodów Red Bull Paper Wings w 2012 r., zajął świetne 2. miejsce.
“Jako sędziowie oceniamy trzy rzeczy: konstrukcję samolotu, kreatywność i występ wykonany podczas lotu,” powiedział Zach King, jeden z pięciu sędziów, który sam ze swoimi sztuczkami jest sensacją w sieci od kilku miesięcy. „Te zawody są kapitalne.”
Podwójny mistrz olimpijski w żegludze, Hans Peter Steinacher, był również pod wrażeniem.
„To jest niesamowite z czym niektórzy zawodnicy się pokazali podczas zawodów. Fantastyczne pomysły. To było to, czego szukałem. Jestem całkowicie zafascynowany ich kreatywnością podczas występu.”
Kategoria „rzutu na czas” była prawdopodobnie najbardziej trzymającą w napięciu. Zwycięstwo zdobył Ormianin Karen Hambardzumyan, uzyskując wynik 14,36 sekund i pokonując Ma Ieng’a z Hong Kongu, którego samolot utrzymywał się w powietrzu 13,76 sekund. 3. miejsce wywalczył Japończyk, Yohei Hayashi (12,18 sekund). Nasz reprezentant Karol Gut dostał się do super finałów, jednak zabrakło mu kilku sekund aby stanąć na podium, ostatecznie uplasował się na 9 miejscu. Natomiast Maciej Mazur w kategorii „rzut na dystans” z wynikiem 37,89 m wylądował na 19 miejscu.
Finałowy Ranking Rzutu na Dystans:
1. Veselin IVANOV (BUL) – 53,22 m
2. Jovica KOZLICA (CRO) – 51,22 m
3. Yuki KAJIYA (JPN) – 50,05 m
19. Maciej Mazur (POL) – 37,89 m

Finałowy Ranking Akrobatyki Lotu:
1. Avedis TCHAMITCHIAN (LBN) – 50 points
2. Tomasz CHODYRA (POL) – 47 .
3. Ryan NACCARATO (USA) – 46 .

Finałowy Ranking Rzutu na Czas:
1. Karen HAMBARDZUMYAN (ARM) – 14,36 sek.
2. MA IENG (HKG) – 13,76 sek.
3. Yohei HAYASHI (JPN) – 12,18 sek.
9. Karol Gut (POL) – Super Finals 6,78 sek. (Pre-elimination – 11,26 sek.)

Źródło / Autor: Red Bull

Zdjęcie: Red Bull

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne