Kategorie
News Polska

BLMW: Morscy lotnicy w nocnej akcji ratowniczej

anakonda

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj w nocy (piątek, 1 maja) w kolejnej akcji ratowniczej na Bałtyku. Pilnej ewakuacji do szpitala potrzebował poasażer promu Stena Vision płynącego z Gdyni do Karlskrony.

39 minut po północy załoga śmigłowca W-3RM pełniąca dyżur na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że pilnego transportu do szpitala wymaga obywatel Szwecji. Mężczyzna w wieku 70 lat uskarżał się na silne bóle w klatce piersiowej. 14 minut od otrzymania zadania do akcji ratowniczej wystartowała załoga Anakondy dowodzona przez st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego.

Po dotarciu do promu, który znajdował się około 50 kilometrów na północ od lotniska w Gdyni Babich Dołach, maszyna wykonała zawis nad jednostką. Na jej pokład opuszczony został ratownik i lekarz załogi dyżurnej. Mężczyźnie natychmiast udzielono pierwszej pomocy i przygotowano do transportu na pokład śmigłowca za pomocą noszy. O godzinie 1.30 zakończono operację podjęcia poszkodowanego z promu a załoga Anakondy rozpoczęła lot w kierunku Gdyni. W czasie 29 minutowego transportu na ląd chory znajdował się pod opieką ratownika i lekarza pokładowego.

Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach poszkodowany został przekazany zespołowi specjalistycznej karetki pogotowia. Zgodnie z informacją przekazaną przez lekarza tego zespołu, szybki transport i pomoc kardiochirurgów w gdyńskim Szpitalu Miejskim pozwoliły na uratowanie jego życia.

To była ósma w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 566 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 299 osobom.

ŹródłoL BLMW

Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy

Zdjęcie: BLMW

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska