Kategorie
Statystyki lotnisk

Rekordowe wyniki Lotniska Chopina i PPL w I kwartale 2015 r.

Chopin Airport-at-Dusk

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało ponad 2,1 mln osób, czyli o 8,7 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Szczególną uwagę zwraca wzrost w sektorze przewoźników niskokosztowych, którzy obsłużyli o 43,6 proc. pasażerów więcej niż w I kwartale 2014 r. Ruch w sektorze przewoźników tradycyjnych wzrósł o 3,1 proc.

Wzrost ruchu spowodował zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa zarządzającego lotniskiem o 2,6 proc. Równocześnie w wyniku działań restrukturyzacyjnych koszty zmniejszyły o 22 proc. W efekcie wynik EBITDA wyniósł 72,2 mln (wzrost o 63,5 proc.) a zysk netto 40,6 mln (wzrost o 306,3 w porównaniu do I kwartału 2014 r.).

– Wyniki osiągane przez Porty Lotnicze w roku 2015 są lepsze od zakładanych przez nas w planie rocznym oraz w projekcjach długoterminowych. Efektem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest ponad dwudziestoprocentowy spadek kosztów działalności i trzykrotny wzrost zysku netto – wyjaśnia Michał Kaczmarzyk, Naczelny Dyrektor Portów Lotniczych i Dyrektor Lotniska Chopina.

Koszty działalności udało się obniżyć głównie za sprawą restrukturyzacji zatrudnienia i zmniejszeniu o ponad 800 etatów w przedsiębiorstwie (obecnie stan zatrudnienia wynosi ok. 1400 etatów).

Poziom kosztów w drugiej połowie roku zwiększy się w związku z przejęciem eksploatacji Terminala A, po planowanym na maj otwarciu zmodernizowanej strefy AB. Jednak równoczesne zwiększenie przychodów spowodowane uruchomieniem nowej części strefy komercyjnej (10 nowych restauracji i barów, 15 nowych sklepów) spowoduje, że spodziewany wynik na koniec roku pozostanie na wysokim poziomie – ponad 100 mln zł zysku netto.

– Taka prognoza pozwala nam bezpiecznie planować inwestycje zwiększające przepustowość Lotniska Chopina do ponad 22 mln pasażerów rocznie oraz aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury w rentownych lotniskach regionalnych wchodzących w skład grupy kapitałowej PPL – informuje Michał Kaczmarzyk.

 Źródło / Autor: Lotnisko Chopina

Zdjęcie: Lotnisko Chopina

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne