Arianespace wyniesie satelitę PeruSat-1

Ceremony signature in Paris_Copyright MAEDI BChapiron

Firma Airbus Defence and Space zawarła z Arianespace umowę w sprawie wyniesienia PeruSat-1, peruwiańskiego satelity do obserwacji Ziemi, na europejskiej rakiecie Vega z portu kosmicznego w Kourou. Wystrzelenie PeruSat-1 zaplanowano na 2016 r.

Zamawiając PeruSat-1, peruwiańskie Ministerstwo Obrony stało się pierwszym użytkownikiem platformy AstroBus-S, w której wykorzystano technologie zapewniające wysoką wydajność, szybki montaż i niedościgniony stosunek wartości do ceny. Niezawodność tej platformy jest rezultatem specjalistycznej wiedzy zgromadzonej podczas opracowywania bardziej skomplikowanych wariantów na potrzeby tak zróżnicowanych misji, jak obrazowanie optyczne (Pleiades, SPOT 6 i 7, Ingenio, KazEOSat-1), monitorowanie środowiskowe (Sentinel-2) oraz meteorologia (Sentinel-5P).

PeruSat-1 to również pierwszy program zarządzany przez Projects Factory, nową i bardziej zintegrowaną grupę roboczą w jednostce biznesowej Space System. Nowa organizacja pracy przyspiesza projektowanie i konstruowanie satelitów o wadze do 500 kg oraz optymalizuje ich koszty bez najmniejszego wpływu na jakość.

PeruSat-1 skorzysta też na doświadczeniu zdobytym podczas prac Airbus Defence and Space nad rodziną instrumentów optycznych Naomi. Są to rozwiązania najnowocześniejsze pod każdym względem (wydajności, czasu realizacji itd.) dzięki użyciu odpowiednich technologii, takich jak elementy i struktury optyczne z węglika krzemu (SiC), wieloliniowe detektory, zintegrowane płaszczyzny ogniskowe oraz ultrakompaktowe konfiguracje optyczne. Airbus Defence and Space zastosował te technologie w satelitach do obserwacji Ziemi oraz skomplikowanych teleskopach naukowych, które weszły już do użytku (np. Herschel, Gaia, KazEOSat-1), a także w sondzie kometarnej Rosetta.

Program PeruSat-1 obejmuje satelitę najnowszej generacji z instrumentem optycznym o bardzo wysokiej rozdzielczości, a także segment kontroli naziemnej oraz odbioru i przetwarzania obrazu w centrum kosmicznym wybudowanym w Peru przez Airbus Defence and Space. Projekt przewiduje też pełen transfer technologii do peruwiańskich inżynierów i techników (zaawansowane szkolenia w zakresie technologii kosmicznych, obsługi satelity oraz tworzenia aplikacji do przetwarzania obrazu) oraz dostarczanie obrazów z floty satelitów optycznych i radarowych Airbus Defence and Space.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space