Kategorie
News Polska

33. BLTr: Kolejna rotacja Aviation Detachment

att00086

Do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu przyleciały amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules oraz samoloty wsparcia wojsk lądowych Fairchild A-10 Thunderbolt II.zdjęcie – Kolejna rotacja Aviation DetachmentSamoloty A-10 Thunderbolt II.
Herculesy przez najbliższych kilka tygodni wykonywać będą loty w ramach kolejnej rotacji Aviation Detachment. Pochodzą z 86th Airlift Wing w Ramstein (Niemcy) oraz 302d Airlift Wing z Peterson Air Force Base (Colorado, USA). Podobnie, jak w poprzednich rotacjach, lotnicy wykonywać będą loty w dzień i w nocy (w tym z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych), lądowania na pasie trawiastym oraz o ograniczonych rozmiarach, a także zrzuty ładunków i desantowanie żołnierzy. Większość zadań wykonywana będzie w ugrupowaniu mieszanym, przy wykorzystaniu aż trzech wersji samolotu (tzn. wersji „J” i „H” maszyn amerykańskich, oraz polskiego w wersji „E”). Loty odbywać się będą nad Polską, w szczególności w rejonach poligonów i stref pilotażu.

Drugim elementem obecności Amerykanów w Powidzu jest kilkudniowy pobyt samolotów A-10 Thunderbolt II, które przyleciały w ramach operacji Atlantic Resolve. Przez kilka dni wykonywać będą one zadania we współdziałaniu z C-130, oraz polskimi F-16 i Su-22. To pierwszy raz, kiedy samoloty A-10 operują z polskiego lotniska (poza pokazami lotniczymi w Radomiu).

Źródło: DGRSZ
Autor: kpt. Włodzimierz Baran
Zdjęcie: kpt. Włodzimierz Baran

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska