Kategorie
Szybki news

Szybki news: Airbus uroczyście przekazał 9000. samolot

VietJetAir_first_A321_Ferry_Flight

Podczas specjalnej uroczystości, która odbyła się w Hamburgu 20 marca 2015 roku, firma Airbus świętowała dostawę swojego dziewięciotysięcznego samolotu. Samolot ten to pierwszy A321 dostarczony wietnamskiemu przewoźnikowi VietJetAir. Dołączy on do floty przewoźnika złożonej wyłącznie z samolotów z rodziny Airbus A320, która obsługuje szybko rozwijającą się sieć połączeń w regionie Azji i Pacyfiku.

VietJetAir rozpoczął działalność pod koniec 2011 roku, a dziś jego flota składa się z 22 samolotów z rodziny A320, obsługujących sieć połączeń w Wietnamie oraz coraz większą liczbę portów lotniczych w całej Azji. Dostarczony dziś A321 jest pierwszym z siedmiu egzemplarzy zamówionych przez przewoźnika w ramach zakrojonego na szeroką skalę programu zakupu samolotów obejmującego maksymalnie 100 samolotów z rodziny A320, ogłoszonego na początku 2014 roku.

Od chwili dostarczenia pierwszego egzemplarza A300 w 1974 roku firma Airbus stworzyła najnowocześniejszą i najwszechstronniejszą linię produktów na świecie. Dziś obejmuje ona wiodącą na rynku rodzinę samolotów wąskokadłubowych oraz największą w branży rodzinę samolotów szerokokadłubowych, obejmującą super-wydajny model A330, zupełnie nowy A350 XWB oraz największy samolot na świecie, flagowy dwupokładowiec A380.

Dostawa dziewięciotysięcznego samolotu nastąpiła niecałe dwa lata po dostarczeniu przez firmę Airbus ośmiotysięcznego samolotu w sierpniu 2013. W ciągu ostatnich 10 lat Airbus podwoił dostawy samolotów do ponad 600 rocznie i oczekuje się, że liczba ta będzie zwiększać się w miarę wzrostu popytu.

Źródło / Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat