DGRSZ: Szkolenie polskich i amerykańskich przeciwlotników

m1_5

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do Polski przybyła bateria przeciwlotnicza Patriot. Około 100 żołnierzy i 30 pojazdów z 5 batalionu 7 Pułku Przeciwlotniczego Wojsk Lądowych USA, stacjonującego na co dzień w Niemczech, dotarło do koszar 3 Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Od 20 marca biorą udział w kilkudniowym szkoleniu z polskimi przeciwlotnikami jako tzw. Surface Based Air Defence Detachment (SBAD-Detachment).
Na terenie dawnego lotniska Amerykanie będą trenować z żołnierzami z 37 dywizjonu rakietowego OP, 38 dywizjonu zabezpieczenia i dowództwa 3 BR OP między innymi planowanie i prowadzenie obrony powietrznej i przeciwrakietowej ważnych obiektów (tzw. high value assets), odpieranie ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.

Wspólne szkolenie jest częścią przedsięwzięć wpisujących się w realizację operacji Atlantic Resolve, mającej na celu wzmocnienie sojuszników, zademonstrowanie swobody przemieszczania wojsk NATO i odstraszanie potencjalnej agresji na wschodnich obrzeżach sojuszu.

Intencją strony polskiej jest angażowanie do rotacyjnych szkoleń z jednostkami sił zbrojnych USA wszystkich rodzajów wojsk, a więc także przeciwlotników. Od marca 2014 roku w ćwiczeniach i szkoleniach wynikających z operacji Atlantic Resolve uczestniczyli żołnierze wojsk lotniczych, wojsk specjalnych, wojsk aeromobilnych, wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz artylerzyści. W bieżącym tygodniu na szkolenie do Polski przybył amerykański pododdziały pancerny (Heavy Detachment), w najbliższych dniach spodziewane jest przybycie pododdziału lotniczego (Aviation Detachment).

21 marca koszary 3 WBROP i szkolących się żołnierzy odwiedzili wicepremier Tomasz Siemoniak, ambasador USA w Polsce Stephen Mull i gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Źródło: DGRSZ

Autor: ppłk Artur Goławski

Zdjęcie: Robert Suchy/DPI MON