Kategorie
Tematy tygodnia

Thales i Politechnika Warszawska będą współpracować w obszarze obronności

DSC_0198

12 marca 2015 w Warszawie, w ramach polsko-francuskiego spotkania gospodarczego, Politechnika Warszawska i firma Thales podpisały list intencyjny dotyczący współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Kooperacja obejmie wspólne opracowania w obszarze obrony powietrznej, technologii kosmicznych oraz platform bezzałogowych statków latających. Współpraca rozpocznie się w tym roku.
Podpisanie porozumienia nastąpiło w Pałacu Prymasowskim w obecności premiera Francji Manuela Vallsa i wicepremiera, ministra gospodarki RP, Janusza Piechocińskiego. Ze strony Politechniki Warszawskiej dokument podpisał rektor uczelni, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, ze strony spółki Thales Polska podpis złożył Serge Adrian, Wiceprezes ds. Europy i Operacji Międzynarodowych.
„Politechnika Warszawska jest nastawiona na współpracę i inwestycje w innowacyjność, przy wykorzystaniu najlepszych doświadczeń wynikających z tradycji naszej Uczelni oraz naszych partnerów. Uważamy, że jest to najlepsza droga poszukiwania nowych rozwiązań cywilizacyjnych i wdrażanie ich zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz społeczeństwa” – powiedział rektor Jan Szmidt po podpisaniu umowy.
„Podstawą tworzenia konkurencyjnych rozwiązań jest dostęp do szerokiej bazy wiedzy oraz wykorzystanie możliwości współpracy. Otwarta innowacyjność i rozwój wspólnych technologii są filozofią działania firmy Thales. Jesteśmy zaszczyceni partnerstwem z tak renomowaną instytucją jak Politechnika Warszawska i ogromnie cieszymy się możliwością wspólnego zwiększenia potencjału” – powiedział Serge Adrian.
W ramach obszaru obrony powietrznej Thales i Politechnika Warszawska będą wspólnie pracować nad:
– sensorami,
– systemami nawigacji i kontroli broni,
– modelowaniem i symulacją;
Współpraca w zakresie technologii kosmicznych obejmie:
– modelowanie, symulację i identyfikację statków kosmicznych,
– platformy wielozadaniowe,
– przetwarzanie i rozpoznanie obrazów, robotykę kosmiczną,
– monitorowanie lotnicze,
– monitorowanie zużycia paliwa;
Dodatkowo, w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych (BSP), Politechnika Warszawska będzie współpracować z firmą Thales nad:
– technologiami radarowymi,
– symulacją lotów,
– technologiami napędów,
– zastosowaniami w służbach cywilnych,
– interfejsem człowiek-maszyna;
Szeroka rama współpracy środowiska naukowego i biznesu ma na celu wykorzystanie potencjału naukowego Politechniki Warszawskiej oraz doświadczenia biznesowego francuskiego koncernu. Jej celem jest tworzenie oraz wdrażanie nowych rozwiązań, które spełnią ambitne plany Polski z zakresu modernizacji sektora obronnego i kosmicznego.

Źródło / Autor: Thales
Zdjęcie: Thales

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska