Kategorie
News Polska

BLMW: Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

blmw-akcja

Już po raz czwarty w tym miesiącu załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wzięła udział w akcji ratowniczej.
W sobotę, 21 lutego, załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego została powiadomiona, że na pokładzie promu towarowego znajdującego się około 30 mil morskich na północ od Łeby znajduje się mężczyzna uskarżający się na ostry ból w klatce piersiowej. Z lotniska w Gdyni Babich Dołach wystartowała „Anakonda” dowodzona przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę. Po wykonaniu zawisu nad pokładem, na prom opuszczony został ratownik, który przygotował mężczyznę do transportu za pomocą noszy. Po 12 minutach zakończono operację podjęcia poszkodowanego, a załoga „Anakondy” obrała kurs powrotny w kierunku lądu. Maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie mężczyzna, przytomny, został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca W-3RM: kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca załogi), kpt. pil. Sebastian Bąbel (drugi pilot), chor. Krzysztof Wasylczuk (ratownik), st. chor. szt. Edward Sokołowski (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza, dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30000 km² powierzchni morza.

Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 562 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 296 osobom.

Źródło: BLMW
Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy
Zdjęcie: kmdr ppor. Czesław Cichy

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska