DO RSZ: Włoski generał z wizytą w Siauliai

13

Wizyta przedstawicieli sił powietrznych Włoch to okazja do zacieśniania relacji pomiędzy naszymi lotnikami oraz wymiany doświadczeń. Polacy mają już spore doświadczenie w ochronie nieba naszych nadbałtyckich sąsiadów, a Włosi są w tej dziedzinie nowicjuszami:

Z dwudniową wizytą w bazie lotniczej w Siauliai przebywał przedstawiciel Dowództwa Sił Powietrznych Włoch major general Nicola LANZA de CRISTOFORIS.

Wraz z włoskim generałem, dwoma myśliwcami Eurofighter Typhoon przybyli również dowódca 4 Skrzydła z Grosseto – colonel Enrico PEDERZOLLI oraz pilot-instruktor z tego skrzydła – lieutenant colonel Stefano PIETRAPAOLI.

Chwilę po wylądowaniu goście z Włoch zostali przywitani przez dowódcę włoskiego kontyngentu, dowódcę litewskiej bazy lotniczej oraz dowódcę Polskiego Kontyngentu Wojskowego podpułkownika pilota Piotra IWASZKO.

Tego dnia włoski generał wziął udział w odprawie z dowódcami kontyngentów wojskowych i dowódcą bazy lotniczej. W trakcie tej odprawy d-cy przedstawili swoje zadania w ramach realizacji misji Baltic Air Policing oraz środki i ich usytuowanie na terenie lotniska.

Major general Nicola LANZA de CRISTOFORIS podkreślił, że bardzo liczy na bliską współpracę z polskimi lotnikami, co będzie dobrą okazją do podniesienia swoich kwalifikacji przez personel lotniczy obu krajów. Zauważył również, że polscy żołnierze należą do najbardziej doświadczonych w wykonywaniu misji na terenie Litwy, gdyż jest to ich szósta zmiana w Siauliai, podczas gdy włoscy żołnierze są tutaj po raz pierwszy.

Następnego dnia włoski generał przybył na teren polskiego kontyngentu, gdzie zastępca dowódcy kontyngentu major pilot Grzegorz CZUBSKI zapoznał go z budową i parametrami technicznymi polskich myśliwców MIG-29M stacjonujących w Siauliai.

Kilka godzin później włoscy goście rozpoczęli swój lot powrotny do Włoch.

Źródło: DO RSZ
Autor: kpt. Janusz SZCZYPIÓR (PKW)
Zdjęcie: kpt. Janusz SZCZYPIÓR (PKW)