Kategorie
Lotnictwo cywilne

Komercyjne sukcesy Airbusa w 2014

2015_Airbus_annual_press_conf_-_4_speakers

Rok 2014 okazał się być wyjątkowo dobry dla firmy Airbus, a przedstawione przez firmę wyniki potwierdzają jej wiodącą pozycję na światowym rynku producentów samolotów:

W roku 2014 Airbus przekroczył plan, osiągając nowy rekord 629 samolotów dostarczonych 89 klientom, w tym ośmiu nowym. W zeszłym roku firma dostarczyła 490 samolotów z rodziny A320, 108 – A330, 30 – A380 oraz pierwszy samolot A350 XWB. Te osiągnięcia produkcyjne oznaczają, że w roku 2014 liczba samolotów dostarczonych przez firmę Airbus wzrosła już 13. rok z rzędu, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w 2013 r.

Airbus zdobył również 1 456 zamówień netto od 67 klientów (w tym 14 nowych), co stanowi drugi najlepszy wynik w historii producenta. Klienci zamówili 1 321 samolotów wąskokadłubowych i 135 szerokokadłubowych. Dzięki temu portfel zamówień wzrósł do poziomu 6 386 samolotów o wartości 919 mld dolarów (według cen katalogowych), co jest nowym rekordem branżowym.

Na koniec 2014 roku udział firmy Airbus w rynku samolotów powyżej 100 miejsc wyniósł ponad 50%. Wśród wielu sukcesów sprzedażowych wymienić można model A330neo, który zebrał 120 potwierdzonych zamówień w ciągu zaledwie sześciu miesięcy od ogłoszenia uruchomienia tego programu. Kolejnym ważnym wydarzeniem był wybór przez linie lotnicze Delta modelu A330neo na trasy transatlantyckie oraz modelu A350 na trasy transpacyficzne. Rok 2014 upłynął także pod znakiem niezmiennej popularności modeli A320neo i A320ceo, które zdobyły wiele zamówień, w szczególności od firm leasingowych.

Z perspektywy przemysłowej najważniejszym wydarzeniem minionego roku było ukończenie programu testów i certyfikacji A350 XWB, czego kulminacją była terminowa dostawa pierwszego samolotu dla linii Qatar Airways. Zgodnie z założeniami, dostarczyliśmy również 30 samolotów A380, a wśród nowych operatorów tego modelu powitaliśmy linie Asiana, Qatar Airways i Etihad. Jednocześnie, w miarę jak program A330neo nabiera rozpędu, cieszący się stałą popularnością model A330ceo jest bezustannie ulepszany dzięki naszemu zaangażowaniu w sukcesywne wprowadzanie innowacji. Program A320neo również postępuje zgodnie z planem. We wrześniu 2014 r. samolot odbył pierwszy lot, co pozwoli uzyskać odpowiednie certyfikaty w trzecim kwartale oraz dostarczyć pierwsze samoloty w czwartym kwartale bieżącego roku.

– 2014 był dla nas znakomitym rokiem. Zespoły Airbus nie tylko spełniły, ale także przekroczyły założone cele. – powiedział Fabrice Brégier, prezes i dyrektor generalny firmy Airbus – Airbus dokonał również znaczących postępów w zakresie reorganizacji zmierzającej do przyspieszenia, uproszczenia i zwiększenia elastyczności działania firmy, a nasza strategia sukcesywnego wprowadzania innowacji pozwala nam umocnić naszą wiodącą pozycję rynkową we wszystkich kategoriach samolotów.

Airbus to wiodący na świecie producent samolotów pasażerskich o pojemności od 100 do ponad 500 miejsc. Firma posiada biura projektowe i zakłady produkcyjne we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a także spółki zależne w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Japonii i na Bliskim Wschodzie. Ponadto firma oferuje najwyższej jakości wsparcie techniczne i szkolenia za pośrednictwem stale rozwijającej się międzynarodowej sieci.

Źródło / Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne