Trzy zespoły z Polski zakwalifikowały się do drugiej rundy międzynarodowego konkursu Airbusa „Pomysły z polotem” (Fly Your Ideas)

image008

Polacy nie gęsi… i w konkursie Airbusa startują. W tym roku mamy trzy ekipy z naszego kraju:

Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Rzeszowskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych przez 100 dni będą pracować pod okiem ekspertów z Airbusa nad swoimi innowacyjnymi pomysłami.
Po szczegółowym przeanalizowaniu ponad 500 pomysłów przez jury złożone z ponad 50 ekspertów i innowatorów, Airbus wybrał 100 zespołów, reprezentujących 48 krajów, które przeszły do drugiej rundy czwartej edycji konkursu „Pomysły z polotem” organizowanego pod patronatem UNESCO.
Spośród 100 zespołów, które znalazły się w 2, rundzie – 3 drużyny: z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Rzeszowskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (łącznie 11 studentów) reprezentować będzie Polskę w konkursie na najlepsze innowacje w branży lotniczej i powalczy o główną nagrodę 30 tys.
Do konkursu zgłosiło się w sumie 518 zespołów (łącznie 2146 studentów) z 90 krajów.

Każdemu z zespołów zostaną teraz przydzieleni mentorzy i eksperci Airbusa, którzy przez 100 dni będą pomagać im w rozwijaniu pomysłów i dzielić się wiedzą o praktycznych ograniczeniach w branży lotniczej. Do finały przejdzie tylko pięć zespołów, które zaprezentują swoje pomysły podczas imprezy na żywo w zakładach Airbusa w maju 2015 r. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 euro, a zdobywcy drugiego miejsca — 15 000 euro.

Tym, co odróżnia „Pomysły z polotem” od innych międzynarodowych konkursów studenckich, jest głębokie zaangażowanie pracowników Airbusa. Wśród mentorów i ekspertów znajdują się specjaliści nietechniczni, a także inżynierowie i znawcy branży lotniczej.
Airbus kładzie szczególny nacisk na różnorodność, dlatego 71 proc. zespołów łączy studentów różnych narodowości, kierunków albo płci, co według firmy stanowi kluczowy składnik innowacyjności.
„Jestem pod wielkim wrażeniem różnorodności zespołów, które w tym roku przeszły do drugiej rundy – powiedział Charles Champion, wiceprezes Airbusa ds. inżynierii. — Dużo mówi to o pokoleniu, która nie myśli już schematycznie, ale jest gotowe do współpracy ponad tradycyjnymi podziałami, takimi jak płeć, narodowość czy dyscyplina. Odzwierciedla to dążenie Airbusa do bardziej elastycznej pracy w skali całej firmy. Jestem pewien, że nasi mentorzy i eksperci niecierpliwie czekają, aby zapoznać się ze świeżymi pomysłami studentów w ciągu następnych 100 dni przed kolejną rundą”. Champion dodał: „Wyścig ruszył — życzę wszystkim powodzenia!”.

Więcej szczegółów oraz informacje o działaniach każdego zespołu można znaleźć na poświęconych im stronach w witrynie www.airbus-fyi.com

Źródło / Autor: Airbus
Grafika: Airbus