Kategorie
News Polska

MON: Wicepremier pożegnał żołnierzy Baltic Air Policing

10

W ramach sojuszniczego obowiązku Polska po raz kolejny wystawia swój personel i sprzęt by chronić niebo w ramach misji Baltic Air Policing. Tradycyjnie już wystawiamy maszyny MiG-29:

„Baltic Air Policing to praktyczny przejaw idei solidarności NATO i zasady kolektywnej obrony, zapisanej w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego” ­- powiedział w czwartek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak żegnając w Mińsku Mazowieckim żołnierzy udających się na misję Baltic Air Policing.
To wyraźny dowód, że wszyscy członkowie NATO są jednakowo bezpieczni i tak samo mogą liczyć na skuteczne wsparcie – dodał szef MON. Podczas uroczystego apelu podpisano protokół o przekazaniu kontyngentu z podporządkowania dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w podległość dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Misja Air Policing została ustanowiona przez NATO dla realizacji obowiązującej w Sojuszu zasady niepodzielności bezpieczeństwa. Zgodnie z tą zasadą wszystkie państwa członkowskie NATO – zwłaszcza te, którym może brakować pewnych własnych zdolności bojowych – muszą mieć poczucie pewności uzyskania pomocy w razie wystąpienia takiej potrzeby – podkreślił wicepremier Tomasz Siemoniak podczas pożegnania lotników w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

Przestrzeń powietrzna nad państwami Sojuszu również stanowi element niepodzielnej całości wymagającej skutecznej ochrony. Litwa, Łotwa i Estonia nie mają możliwości samodzielnego strzeżenia bezpieczeństwa swojego nieba. Dlatego w 2004 roku podjęte zostały rotacyjne dyżury bojowe nad tymi państwami – dodał wicepremier.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom PKW Orlik 6 za gotowość do tej szczególnej misji. Nad państwami bałtyckimi będziecie wykonywać zadania wymagające nie tylko lotniczego kunsztu, ale także odporności psychicznej i wielkiej odpowiedzialności. Życzę Wam bezpiecznego wykonania zadań i szczęśliwego powrotu do domów – podkreślił minister obrony.

* * *

Będzie to 6 zmiana polskiego, lotniczego kontyngentu w operacji Baltic Air Policing. Trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 6 wystawiła 23 Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Podstawę prawną do działania stanowi postanowienie podpisane 15 grudnia 2014 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej w okresie od 22 grudnia 2014 r. do 15 maja 2015 r.

Postanowienie dotyczy szóstej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik (poprzednie miały miejsce w 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014 r.). Zakłada wykorzystanie do 120 żołnierzy i pracowników wojska wyposażonych w 4 samoloty MIG-29 wraz z niezbędnym wyposażeniem w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej. Kontyngent będzie stacjonował w bazie lotniczej w litewskich Szawlach. Dowódcą jednostki jest ppłk pil Piotr Iwaszko.

Głównym celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu.

Źródło: DGRSZ
Autor: Artur Wróbel/DPI MON
Zdjęcie: chor. A.Zakrzewski/DPI MON

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska