Kategorie
News Świat

Katar kupuje system Patriot, Polski przemysł wśród poddostawców

Firma Raytheon Company (NYSE: RTN) otrzymała kontrakt o wartości 2,4 mld dolarów na dostawę nowych jednostek ogniowych sprawdzonego w warunkach bojowych Systemu Przeciwlotniczego i Przeciwrakietowego Patriot dla Kataru w ramach programu Foreign Military Sales. Tym samym Katar, nowy nabywca systemu Patriot, stanie się 13. już operatorem tego systemu na świecie.

Zakup systemu jest częścią programu modernizacji i dofinansowania sił zbrojnych Kataru ogłoszonego w marcu tego roku. Kontrakt obejmuje najnowsze jednostki ogniowe Patriot, które oferują zwiększoną moc obliczeniową i lepszą wydajność przetwarzania radaru, ulepszony interfejs użytkownika oraz niższe koszty eksploatacji w całym cyklu życia systemu.

System Patriot będzie stanowić fundament nowoczesnego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense – IAMD) Kataru. Na początku miesiąca firma Raytheon ogłosiła zawarcie umowy z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych na budowę Centrum Kierowania Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Air and Missile Defense Operations Center – ADOC) dla Kataru. Centrum to zapewni integrację systemów obrony powietrznej USA, w tym systemu Patriot, Radaru Wczesnego Ostrzegania (Early Warning Radar) i systemu THAAD, z systemami europejskimi oraz Centrum Operacji Powietrznych (Air Operation Center) Kataru.

– Kontrakt ten jest kolejnym przykładem zaufania, jakim państwa na całym świecie darzą sprawdzony w warunkach bojowych system Patriot. – powiedział Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems – W miarę pozyskiwania nowych klientów nasi partnerzy na całym świecie czerpią korzyści z podziału kosztów modernizacji i udoskonaleń systemu poprzez jedyny w swoim rodzaju Program Usług Inżynieryjnych (Engineering Services Program) Raytheon. Zapewnia on, że system Patriot jest zawsze w najwyższym stopniu przygotowany do zwalczania obecnych i przyszłych zagrożeń w dowolnym miejscu na świecie.

Prace w ramach kontraktu prowadzone będą w zakładach Integrated Air Defense Center firmy Raytheon w Andover w stanie Massachusetts, w El Paso w Teksasie oraz w Huntsville w Alabamie. Firma wspierana jest przez globalną sieć ponad 2 700 dostawców systemu Patriot.

patriot

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat