Airbus Helicopters przekazuje Indonezji pierwszy śmigłowiec EC725 do misji ratownictwa bojowego

Airbus Helicopters przekazał pierwszy z sześciu śmigłowców EC725 zamówionych przez Indonezję do misji ratownictwa bojowego (CSAR). Podczas uroczystości przekazania śmigłowca w zakładach Airbus Helicopters w Marignane, we Francji, obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Indonezji, Sił Powietrznych Indonezji oraz wytwórni PT Dirgantara Indonesia (PTDI). 11-tonowy dwusilnikowy śmigłowiec trafi do Sił Powietrznych Indonezji w połowie 2015 roku, po zakończeniu przez PTDI prac przy montażu wyposażenia misji i dostosowania do potrzeb nabywcy w zakładach w Bandung, na Jawie Zachodniej.

„Z przyjemnością odbieramy od Airbus Helicopters ten pierwszy śmigłowiec EC725, pozwoli nam to przystosować go do wykonywania misji ratownictwa bojowego, a następnie przekazać Siłom Powietrznym Indonezji”, powiedział Budi Santoso, Prezes PTDI. „Będziemy kontynuować bliską współpracę z Airbus Helicopters, aby zapewnić terminową dostawę pozostałych śmigłowców. Spodziewamy się dodatkowego zamówienia od Sił Powietrznych Indonezji na dziesięć kolejnych jednostek, co pozwoli na wyposażenie eskadry w szesnaście śmigłowców EC725”.

Po dostarczeniu do Sił Powietrznych Indonezji, flota EC725 znacząco zwiększy zdolności ratownictwa bojowego sił zbrojnych, dzięki sprawdzonym możliwościom i trwałości najnowszego członka z rodziny śmigłowców Airbus Helicopters Super Puma.

Integracja wyposażenia misji i wykończenie sześciu EC725 wyznacza nowy etap w dobrze prosperującej kooperacji pomiędzy Airbus Helicopters i PTDI, która obejmuje strategiczne porozumienie i włączenie indonezyjskiej firmy w globalny łańcuch dostaw Airbus Helicopters.

Siły Powietrzne Indonezji są długoletnim użytkownikiem śmigłowców, zarówno AS332 Super Puma, jak i SA330 Puma, które były produkowane na licencji przez PTDI od ponad 30 lat. Współpraca pomiędzy PTDI i Airbus Helicopters stale się rozwija, dzięki czemu PTDI od 2008 r. stało się kluczowym dostawcą zespołów kadłuba i belki ogonowej dla śmigłowców EC225 i EC725.

„Współpraca pomiędzy Airbus Helicopters i PT Dirgantara Indonesia jest wzorcowa”, powiedział Philippe Monteux, odpowiedzialny w Airbus Helicopters za Region Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku. „Dostawa pierwszego EC725, którego znaczna ilość części wyprodukowanych została przez PTDI, podkreśla stały rozwój naszego partnerstwa. W pełni zaspokaja ono potrzeby Indonezji związane z dostawą śmigłowców oraz przyczynia się do dalszego rozwoju sektora lotniczego tego kraju”.

EC725 Caracal wszedł do służby w 2005 i został wybrany przez siły zbrojne Francji, Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji i Tajlandii. Jego niezawodność i możliwości zostały potwierdzone podczas działań w obszarach kryzysowych, w tym w Libanie, Afganistanie i Mali, a także podczas wspierania działań wojsk francuskich w operacji NATO w Libii. Charakter misji wykonywanych przez EC725 sięga od ratownictwa bojowego po operacje specjalne, transport taktyczny i ewakuację medyczną, obejmując także pełen zakres misji morskich.

Indo Air Force EC725 acceptance

Źródło / Autor: Airbus Helicopters

Zdjęcie: Airbus Helicopters