airberlin świętuje 25-lecie upadku muru berlińskiego specjalnymi lotami wycieczkowymi nad Berlinem

Z okazji jubileuszu 25-lecia upadku muru berlińskiego airberlin oferuje w dniu 8 listopada, trzy wieczorne loty wycieczkowe nad Berlinem wzdłuż dawnego muru. Loty wykona samolot Bombardier Dash Q400 z 76 miejscami dla pasażerów na pokładzie, który będzie startował pomiędzy 17.30 a 20.30 z lotniska Berlin-Tegel. Numery lotów specjalnych- AB1989, AB1990 oraz AB1991- to przypomnienie jubileuszowych dat, a więc roku, w którym został obalony mur berliński, roku zjednoczenia Niemiec oraz roku powtórnego założenia airberlin, jako niemieckich linii lotniczych po tych przełomowych wydarzeniach.. Z tej tak niezwykle małej wysokości około 1000 metrów nad ziemią, pasażerowie będą mogli zobaczyć przede wszystkim „świetlną granicę” długości 15 kilometrów, utworzoną przez 8000 świecących balonów pomiędzy Bornholmer Straße oraz Oberbaumbrücke. W dniach od 7 do 9 listopada instalacja ta rozświetli linię przebiegu części dawnego Muru Berlińskiego. W lotach specjalnych weźmie też udział niemieckojęzyczny przewodnik z dużym doświadczeniem, który opowie o historii Berlina.

„To piękne, że w tym roku możemy jednocześnie obchodzić 25-lecie upadku muru berlińskiego i 35-lecie założenia airberlin. Szczególną radość sprawił nam fakt, że możemy uczestniczyć w obchodach, oferując specjalne loty wycieczkowe oraz będąc oficjalnym międzynarodowym przewoźnikiem obchodów. Łącznie, podczas jubileuszowego weekendu w dniach od 7 do 9 listopada, przywieziemy do Berlina blisko 36 000 gości. Żadne inne linie lotnicze nie przywiozą więcej osób na jubileusz obalenia muru do niemieckiej stolicy”, powiedział dyrektor ds. handlowych w airberlin, Götz Ahmelmann.

Linie lotnicze airberlin są reprezentowane również na lądzie, w części „świetlnej granicy” na East Side Gallery. Odpowiednio do rocznicy utworzenia linii lotniczej, na całym świecie rozlosowano poprzez portale społecznościowe, strony internetowe, międzynarodowe media oraz wśród pracowników, 35 patronatów balonów. Patroni balonów wieczorem w dniu 9 listopada będą osobiście obecni na miejscu, aby uwolnić swój napełniony helem balon, sprawiając tym samym, że cała „świetlna granica” powoli uniesie się w powietrze.

Kolejna atrakcja będzie miała miejsce po południu, w dniu 9 listopada – znany francuski artysta Thierry Noir wykona dla airberlin obrazy na oryginalnych fragmentach Muru Berlińskiego. Thierry Noir już w roku 1990 malował obrazy na częściach muru stanowiących East Side Gallery, chronionych obecnie jako zabytek. Thierry Noir stworzy dzieło na oczach obecnych widzów, na wysokich na 3,60 metra fragmentach muru w kształcie litery T. Zostaną one następnie umieszczone na lotnisku Berlin-Tegel, gdzie będzie je można podziwiać przez następne 6 miesięcy.

Upadek muru jest w 35-letniej historii airberlin prawdziwym kamieniem milowym: przed zjednoczeniem Niemiec, do Berlina Zachodniego mogły latać wyłącznie samoloty linii lotniczych państw alianckich. Linie airberlin zostały założone jako amerykańskie linie charterowe, dlatego też mogły oferować loty z Berlina Zachodniego już od roku 1979. Wraz ze zjednoczeniem Niemiec sytuacja zmieniła się diametralnie i airberlin stracił prawa do lotów. Dopiero ponowne założenie jako niemieckiej spółki lotniczej w roku 1991 stało się kamieniem węgielnym dalszego rozwoju drugich pod względem wielkości niemieckich linii lotniczych.

Źródło / Autor: airberlin

Zdjęcie: airberlin