RAF dysponuje najnowocześniejszymi odrzutowcami w historii

Baza RAF Coningsby, Lincolnshire – najnowocześniejsze w historii myśliwce Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) są obecnie w służbie operacyjnej, po największym w historii programie modernizacji samolotów myśliwskich, zrealizowanym przez BAE Systems.

Modernizacja o nazwie Phase 1 Enhancements (P1E, 1. etap ulepszenia) polegała na zwiększeniu wielu zdolności samolotu Typhoon. Opracowana przez firmę BAE Systems, współpracującą z partnerami w ramach koncernu Eurofighter, RAF oraz Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii, wprowadzona modernizacja zdolności została stworzona na bazie doświadczeń z operacji w Libii, i utrwaliła pozycję Typhoona jako samolotu wielozadaniowego światowej klasy.

Modernizacja samolotu obejmowała zwiększenie mocy obliczeniowej, ulepszenia w integracji systemów uzbrojenia i nowoczesne czujniki, co zapewni Typhoonowi jeszcze większe możliwości podczas misji powietrze-powietrze, powietrze-ziemia, czy połączenia obydwu zadań podczas jednej misji. Ulepszenia P1E zapewniają znacznie większą elastyczność podczas planowania misji. Pozwalają one jednemu pilotowi, w jednym samolocie, zaatakować jednocześnie sześć różnych celów podczas jednego przelotu.

Modernizacja została podzielona na dwie części: etap ulepszenia 1a (P1Ea) i etap ulepszenia 1b (P1Eb). Drugi z wymienionych przenosi koncepcję samolotu wielozadaniowego na nowy poziom. Kierownik ds. Wymagań Typhoona, Wing Commander (podpułkownik) Stephen Williams powiedział: „P1Eb umożliwia Typhoonowi rozpoczęcie wykonywania zadań powietrze-ziemia podczas realizacji zadań powietrze-powietrze. Nasza zdolność do zmiany trybu działania pomiędzy powietrze-powietrze a powietrze-ziemia to wielki krok naprzód, dający dużą elastyczność naszym pilotom podczas operowania. To kluczowe zagadnienie w uzyskaniu zdolności Interim Force 15”.

Pakiet PE1b zawiera także modernizację systemów samoobrony samolotu i najnowsze aktualizacje wielofunkcyjnych systemów dystrybucji informacji, umożliwiające działania interoperacyjne, które razem zapewniają, że Typhoon pozostaje jednym z najskuteczniejszych samolotów w przestworzach.

Próby pakietu P1E były przeprowadzone przez połączony zespół pracowników przemysłu i Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Martin Taylor, Dyrektor Działu Samolotów Bojowych BAE Systems powiedział: „P1E to olbrzymi krok naprzód w zakresie zdolności. Pracując razem jako jeden zespół jesteśmy pewni, że nie będzie żadnych niespodzianek, kiedy wejdzie on do służby. Dostarczamy tę modernizację razem z niezbędnym pakietem szkolenia i wsparcia, aby zapewnić, że jest on gotowy i zdatny do eksploatacji od pierwszego dnia”.

Pierwszych piętnaście samolotów w standardzie P1E jest już w służbie w RAF. Kolejnych 18 zostanie dostarczonych do 1 kwietnia 2015.

Typhoon P1E

Źródło / Autor: BAE Systems

Zdjęcie: BAE Systems