Polska spółka TELDAT i Raytheon zawierają umowę na opracowanie nowego routera dla systemu Patriot

Spółka Raytheon (NYSE: RTN) podpisała umowę z firmą TELDAT, której przedmiotem jest opracowanie i produkcja zaawansowanych, wojskowych routerów przeznaczonych do systemu obrony powietrznej Patriot. Inżynierowie i technicy TELDAT zajmą się zaprojektowaniem, integracją i przeprowadzeniem prób kwalifikacyjnych kluczowych technologii umożliwiających łączność w sieciocentrycznej przestrzeni powietrznej przeznaczonych dla systemu Patriot

Na podstawie wstępnej umowy, zespoły inżynieryjne z obydwu firm mogą rozpocząć prace projektowe oraz badania handlowe.

„Raytheon liczy na długą i owocną współpracę z firmą TELDAT. Obecna inicjatywa pokazuje nasze nieustające zaangażowanie w uruchomienie programów inżynieryjnych i technologicznych w Polsce, a także współpracę z polskim przemysłem” − powiedział Daniel J Crowley, prezes, Raytheon Integrated Defense Systems. „Dodatkowo TELDAT, wytwarzając router w wersji wojskowej, zyska dostęp do rynków eksportowych w postaci naszych klientów na całym świecie, co jest unikatową okazją właściwą tylko systemu Patriot.”

„Jesteśmy zadowoleni z rozszerzenia współpracy z firmą Raytheon” − powiedział dr Henryk Kruszyński, prezes firmy TELDAT. „Obecna umowa to kolejne potwierdzenie naszej fachowej wiedzy technicznej, z której korzystają partnerzy na całym świecie. Uważamy, że obecny projekt to świetny punkt wyjścia do ścisłej integracji i użycia rozwiązań technologicznych TELDAT w systemie Patriot.”

Raytheon nieustająco poszukuje możliwości współpracy z polskim przemysłem w ramach przygotowań do programu WISŁA. Oferta firmy dla programu WISŁA obejmuje opracowanie z polskim przemysłem systemu Patriot nowej generacji, obejmującej:

· nowy system Wspólnego Dowodzenia i Kierowania (CC2), oferujący otwartą architekturę i możliwości wielofunkcyjne, które wykorzystują i utrzymują sprawdzoną w walce funkcjonalność systemu Patriot oraz jego interoperacyjność USA/NATO

· Radar o polu widzenia 360 stopni wykorzystujący najnowszą technologię radiolokacyjną, dzięki czemu zapewnia on niezrównaną skuteczność, bezprecedensową gotowość do działania i najniższy koszt utrzymania, oraz

· potencjalną integrację z nowymi, zaawansowanymi pociskami typu Low Cost Interceptor – Niskokosztowa Rakieta Przechwytująca (LCI), która znacznie poszerza zdolność systemu Patriot do jednoczesnego odpalenia różnych typów rakiet w celu ochrony przed stale rosnącą liczbą zagrożeń.

System Patriot jest zaprojektowany w sposób modułowy, dzięki czemu może być stale ulepszany i modernizowany. Obecnie system Patriot to jedyny sprawdzony w boju system obrony powietrznej, chroniący USA oraz siły sojusznicze na całym świecie. Społeczność tworzona przez 12 państw, w tym 5 zrzeszonych w NATO, a także przyszli partnerzy systemu Patriot, zapewniają Polsce korzyści w postaci rozwoju systemu, szkoleń, serwisowania, testów, logistyki i współdzielenia kosztów.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon