Kategorie
News Polska

6. BPD: 70 rocznica operacji Market – Garden

Ponad 100 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej weźmie udział w obchodach 70 rocznicy operacji Market – Garden.
17 września 1944 r. na terenie Holandii rozpoczęła się największa operacja bojowa z udziałem wojsk powietrznodesantowych II wojny światowej pod kryptonimem Market – Garden. W działaniach tych bezprzykładnym męstwem i hartem ducha wykazali się polscy spadochroniarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego, której tradycję kontynuują dziś żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Gliwic i Bielska-Białej.

W tym roku w Holandii 18 – 21 września odbędą się obchody rocznicowe, upamiętniające udział amerykańskich, brytyjskich i polskich spadochroniarzy w operacji Market – Garden. W ich czasie żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej wezmą udział w dwóch zrzutach spadochronowych z pokładów polskich samolotów C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, uroczystościach pod pomnikiem Surge Polonia na Placu Polskim w Driel, w Arnhem pod Airborne Monument i na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek. Delegacji polskich spadochroniarzy przewodniczył będzie dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Adam Joks.

20 września w uroczystościach w Driel upamiętniających walkę 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bitwie pod Arnhem udział wezmą Jego Królewska Mość król Willem-Alexander oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Plan udziału polskich żołnierzy w 70 rocznicy obchodów operacji Market – Garden:

18.09.2014r.

– udział delegacji 6 BPD w otwarciu Centrum Informacyjnego Driel-Polen w Driel (g. 13.30).

19.09.2014r.

– udział delegacji w uroczystościach na Airborne Square w Arnhem ( g. 18.30)

20.09.2014r.

– międzynarodowy zrzut spadochronowy w Ginkel Heath – EDE (g. 10.30)

– polski zrzut spadochronowy na zrzutowisko Driel z samolotu CASA C-295 (13.15),

– uroczystości pod pomnikiem Surge Polonia na Placu Polskim w Driel (15.00)

21.09. 2014r.

– uroczystości na cmentarzu w Oosterbeek (11.00)

Szczegółowych informacji na temat udziału polskich żołnierzy w obchodach 70 rocznicy operacji Market – garden udziela oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej kpt. Marcin Gil (e-mail: rzecznikprasowy@6bpd.mil.pl, telefon 693 357 110).

***

Celem przeprowadzonej w dniach 17–27 września 1944 r. operacji Market – Garden było zadanie ostatecznego ciosu gospodarce hitlerowskich Niemiec poprzez wtargnięcie wojsk alianckich z Holandii do Zagłębia Ruhry, odcięciu sił zbrojnych Rzeszy od zaplecza i zakończenie wojny. Główną przeszkodę w realizacji planu operacji stanowiły warunki terenowe, uniemożliwiające przeprowadzenie na szeroką skalę natarcia pancernego. Atak nie mógł się rozpocząć dopóki nie będzie pewności, co do możliwości użycia traktu oraz mostów na rzekach Maas, Waal i Ren. Zadanie ich zdobycia i utrzymania zostało powierzone dywizjom powietrznodesantowym, w tym także polskiej 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.

„Market” to powietrznodesantowa cześć operacji zaś „Garden” to uderzenie lądowe i marsz przez Belgię i Holandię. Operacji, w której wzięło udział prawie 85 tysięcy żołnierzy alianckich, w tym prawie 35 tysięcy spadochroniarzy zakończyła się niepowodzeniem. Straty po stronie alianckiej to prawie 18 000 poległych, rannych i zaginionych w tym 93 zabitych i 249 rannych polskich żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

1_15

Źródło: 6. BPD

Autor: 6. BPD

Zdjęcie: 6. BPD

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska