Polscy żołnierze na ćwiczeniu na Ukrainie

Zgodnie z tegorocznym planem współpracy międzynarodowej Ministerstwa Obrony Narodowej żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (1 bkpow.) od 13 do 26 września wezmą udział w ćwiczeniu RAPID TRIDENT 14 na poligonie Jaworów koło Lwowa, na zachodniej Ukrainie.
W ćwiczeniu uczestniczyć będzie 35 kawalerzystów. Wraz z żołnierzami m. in. z USA, Rumuni, Mołdawii, Bułgarii, Hiszpanii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Norwegii w pierwszym tygodniu szkolić się będą w zakresie: prowadzenia operacji cordon and search, patrolowania, procedur ewakuacji medycznej, wykrywania i przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym (IED), konwojowania. W drugim tygodniu ćwiczeń Polacy zostaną włączeni do certyfikowanego batalionu ukraińskiego. Podczas wspólnego szkolenia żołnierze będą używać amerykańskiego urządzenia symulacyjno-treningowego MILES. 19 września 2014 r. zostanie zorganizowany przez stronę ukraińską DV Day.

Żołnierze 25.BKPow. wielokrotnie brali udział w ćwiczeniach z wojskami ukraińskimi i armiami innych nacji na terenie Ukrainy i Polski w ramach ćwiczeń KOZACKI STEP oraz RAPID TRIDENT.

1-szer-micha-kusmierek1

Źródło: 25. BKPow
Autor: por. Tomasz Pierzak
Zdjęcie: szer. Michał Kuśmierek